Це мародерство на рівні держави, — Національна спілка архітекторів про реформу містобудування
1 липня 2021 року Верховна Рада України прийняла в першому читанні законопроєкт № 5655 про реформу містобудування.
Про це повідомила заступниця голови Архітектурної палати Національної спілки архітекторів України Ганна Кирій.
За її словами, законопроєкт був написаний за зачиненими дверима, без участі профільних спільнот і без експертної думки.
«Концентрація влади в Мінрегіоні, яка пропонується в цьому законопроєкті, перехід до Мінрегіону, функції ДАБІ, обмеження права штрафувати всіх архітекторів, інженерів, керувати всім ринком і впливати, давати доступ до ринку надається Мінрегіону, який сьогодні вже виступає бек-офісом забудовників», — пояснила Кирій на пресконференції у пресцентрі Інтерфакс-Україна.
28 грудня 2021 року після розгляду всіх поправок парламентський комітет проголосував за прийняття цього законопроєкту в другому читанні та рекомендував Верховній Раді прийняти його в другому читанні.
«Сьогодні ми маємо 20 жовтня. Тексту законопроєкту ніде немає, в публічному доступі його немає. Тобто свідомо суспільству не дають текст. Робиться конкретний тиск на спілку, на людей, робляться красиві презентації і картинки, і робиться так, щоб люди не змогли прочитати і не змогли зробити свої висновки», — заявила заступниця голови Архітектурної палати.
Окрім цього, голова Київської організації Архітектурної палати Національної спілки архітекторів України та командир мобільної протитанкової групи Олексій Шемотюк сказав, що основний елемент цієї реформи — перерозподілення важелів впливу за рахунок ураження в правах соціуму об'єднаних територіальних громад.
«І за рахунок цього передача цих прав капіталу (приватному, — ред.) робиться руками держави. Конкретними людьми, локомативами і головними лобістами інтересів капіталу на сьогодні є керівник партії Слуга народу пані Шуляк і заступник міністра розвитку громад та територій пані Козловська. Ці люди не є бенефіціарами цієї реформи. Бенефіціарами цієї реформи будуть представники крупного девелоперського капіталу. Пані Шуляк і пані Козловська є виконавцями замовлення. Вони, використовуючи владні повноваження, використовуючи можливості своєї ролі, захищають виключно інтереси капіталу. Це мародерство на рівні держави», — підкреслив Шемотюк.