У Польщі змінюють правила перебування біженців із України

У Польщі обмежать час безкоштовного розміщення українських біженців та змінять правила отримання виплат

У Польщі змінюють правила перебування біженців із України
У Польщі змінюють правила перебування біженців із України

Так, безкоштовно проживати у місцях тимчасового розміщення українці зможуть лише у перші 120 днів з моменту приїзду до Польщі, а соцвиплати «заморожуватимуться» у разі виїзду з країни.

Відповідні зміни до спецзакону про допомогу українцям, які рятуються від війни, підтримав Сейм Польщі.

Відповідно до нових правил, з березня 2023 року громадяни України, які проживають у місцях тимчасового розміщення понад 120 днів, повинні будуть сплачувати 50% коштів власного утримання, але не більше ніж 40 злотих на добу (близько 300 грн). З травня наступного року їм потрібно буде покривати 75% коштів проживання, але не більше ніж 60 злотих на добу (500 грн). Ці зміни не стосуються вразливих категорій: людей з інвалідністю, осіб пенсійного віку, вагітних, жінок з дітьми до року, жінок із трьома дітьми та більше осіб у складній ситуації.

Також зміни передбачають «заморожування» виплат соціальної допомоги громадянам України в момент їхнього виїзду з Польщі.

Якщо перебування поза Польщею становитиме понад 30 днів, то громадянин України втратить статус та право на соціальну допомогу. Його можна відновити, якщо українець знову втікатиме від війни внаслідок військових дій на території країни. Зі спецзакону видалено положення про спрощений порядок отримання виду на тимчасове проживання в Польщі (до трьох років).

Проте гарантується легальне перебування у Польщі українських біженців протягом 1,5 років, починаючи з 24 лютого цього року — до 24 серпня 2023 року.

Також українські біженці тепер матимуть лише 30 днів, а не 90, як раніше, на отримання польського ідентифікаційного коду (PESEL). Далі зміни до спецзакону про допомогу українцям направлять на розгляд Сенату Польщі. Очікується, що він набуде чинності з 1 січня наступного року.