До рф ввозять сировину і електроніку для російської армії в обхід санкцій — WP

російська держкорпорація з атомної енергетики «Росатом» причетна до постачання російській військовій промисловості компонентів і технологій, а також сировини для ракетного палива.

У листі начальника департаменту «Росатому» від жовтня 2022 року, отриманому українською розвідкою, йдеться про зустріч із Міноборони та представниками оборонно-промислового комплексу Росії.

Згідно з текстом листа, «Росатом» пропонував постачати товари російським військовим частинам і виробникам зброї, які перебувають під санкціями.

Серед таких оборонних підприємств — виробник ракетних систем «Алмаз-Антей»; виробник некерованих авіабомб і систем залпового вогню НВК «Техмаш»; компанія «Високоточні комплекси», що виробляє ракети «Іскандер»; виробник ракетних установок «Ураган» НВО «Сплав»; державний авіабудівний конгломерат; і кілька російських виробників бронетранспортерів і танків.

До листа, який є в розпорядженні WP, додані докладні описи продукції, доступної для використання російською військовою і оборонною промисловістю.

Згідно з отриманими WP документами, серед товарів, які дочірні компанії «Росатому» запропонували надати російській оборонній промисловості, є оксид алюмінію — важливий компонент ракетного палива. Інші товари включають літій-іонні батареї для танків, систем протиракетної оборони та іншого озброєння; технології 3D-друку; та хімічні сполуки, що застосовуються в авіаційній та ракетній техніці.

Невідомо, які з цих товарів були поставлені російської збройової промисловості. Але в зверненні до «Росатому» з нагоди 15-річчя компанії в грудні президент Росії Володимир Путін похвалив її за «величезний внесок… у розробку передових систем озброєння і військової техніки, і постановку їх на бойове чергування». Міноборони Росії також у офіційних заявах говорило про багаторічну співпрацю щодо «неядерної» зброї з державною атомною корпорацією.

«Росатом» у відповіді на запит про коментар, заявив WP, що «всі твердження у вашому запиті повністю не відповідають дійсності».

Митні дані, надані вашингтонським офісом Центру досліджень в області нерозповсюдження ім. Джеймса Мартіна, свідчать, що принаймні одна дочірня компанія «Росатома», Renera, імпортувала компоненти літій-іонних акумуляторів з Південної Кореї на суму не менше 1 мільйона доларів з початку війни в Україні.

Видання зазначає, що «Росатом» довгий час позиціонував себе як цивільна організація, що експлуатує атомні електростанції в комерційних партнерствах по всьому світу, попри свою роль у розробці ядерної зброї для Росії.

Але війна Росії проти України демонструє, наскільки тісно компанія, до правління якої входять нинішні та колишні високопосадовці з російських служб безпеки, пов'язана з її військово-промисловим комплексом.