Парламент ухвалив законопроєкт, який засуджує та забороняє російську імперську пропаганду
21 березня 2023 року Верховна Рада України ухвалила законопроєкт 7253, який після другого читання отримав назву «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».
«Законопроєкт визначає правові засади очищення публічного простору України від маркерів російської імперської політики. Процес подолання спадщини російської імперської пропаганди в Україні набирає обертів. Він є складовою нашого ментального спротиву російському широкомасштабномувторгненню. З ухваленням цього законопроєкту цей процес очищення України від російських імперських маркерів отримав чіткі правові рамки», — пояснює заступник голови Українського інституту національної памʼяті Володимир Тиліщак.
Закон набуде чинності після підписання Президентом України.
Ухвалений законопроєкт визнає російську імперську політику злочинною та засуджує її.Згідно з документом, пропагандою російської імперської політики є:
публічна глорифікація або виправдання російської імперської політики,Закон містить перелік того, що належить до символіки російської імперської політики.
Він забороняє розміщення таких символів у публічному просторі (поза окресленими винятками) та присвоєння назв, які «глорифікують, увічнюють, пропагують або містять символіку російської імперської політики», географічним обʼєктам, юридичним особам та обʼєктам права власності.
Перенести з публічного простору символи, які підпадають під дію закону, зобовʼязані органи місцевого самоврядування. Винятком є памʼятники, внесені до Державного реєстру нерухомих памʼяток, — у такому разі вступають у дію процедури, визначені законодавством про охорону культурної спадщини України.
Закон передбачає створення експертної комісії при Українському інституті національної памʼяті, яка надаватиме фахові висновки з питань, які виникатимуть в ході реалізації закону, зокрема щодо щодо належності об’єктів до символіки російської імперської політики.
Крім того, документ на законодавчому рівні надає визначення таким термінам, як «поневолені народи Російської Федерації» та «українофобія». Українофобією вважаються «дискримінаційні дії, публічно висловлені заклики, у тому числі в медіа, у літературних та мистецьких творах, що заперечують суб’єктність Української держави, української нації, боротьбу проти підкорення, експлуатації, асиміляції Українського народу, а також правомірність захисту політичних, економічних, культурних прав Українського народу, розвитку української національної державності, науки, культури, зневажають питомі етнокультурні ознаки українців, ігнорують українську мову та культуру».
Нагадаємо, що з моменту широкомасштабного вторгнення РФ, за 2022 рік в Україні було перейменовано щонайменше 7,5 тисяч топонімів, назви яких були повʼязані з Росією, СРСР чи Російською імперією. А також демонтовано десятки памʼятників. Детальніше про підсумки деколонізації в 2022 році читайте за посиланням.