Акт відчаю: навіщо окупанти підірвали Каховську ГЕС?

За підрив Каховської ГЕС відповідальність повинне понести вище політично-військове керівництво російської федерації.

Наслідки підриву Каховської ГЕС
Наслідки підриву Каховської ГЕС

Про це повідомив юрист-міжнародник, народний депутат VI-VII скликань, керівник Українського центра соціально-правових досліджень Володимир Пилипенко.

Він нагадав, що відповідно до статті 56 Додаткового Протоколу І до Женевських Конвенцій 1949 року, установки та споруди, що містять небезпечні сили, а саме греблі, дамби, атомні електростанції, не повинні ставати об'єктами нападу навіть у тих випадках, коли такі об'єкти є воєнними об'єктами, якщо такий напад може викликати звільнення небезпечних сил і наступні тяжкі втрати серед цивільного населення.

«Недотримання цього положення є серйозним порушення законів і звичаїв, що застосовуються в міжнародних збройних конфліктах та становить воєнний злочин, передбачений частиною (b) статті 8 Статуту Міжнародного Кримінального Суду», — додав експерт.

За його словами, російські окупанти будуть відповідати не лише за вчинений воєнний злочин, й за екоцид.

«Це непоправні наслідки не лише для екосистеми України, а й катастрофа європейського масштабу. Це серйозне порушення міжнародного права — екоцид. Хоча сьогодні екоцид ще не є офіційно міжнародним злочином, проте він вже передбачений у відповідній статті Кримінального Кодексу України. У майбутньому, сподіваюся, саме такі дії росіян щодо української природи, української території сприятимуть тому, що все ж таки екоцид буде визнаний теж і міжнародним злочином. І за все це рашисти будуть нести відповідальність», — зазначив юрист.

Начальниця об'єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України Наталія Гуменюк підкреслила, що Крим дуже залежить від водопостачання з Каховської ГЕС. Підрив її греблі стане екологічною катастрофою, адже півострів на кілька років залишиться без води.

«Вони найменше переживають за те, що в Криму не буде питної води. Їхня суть така, що вони просто бояться самі за себе. Це військові, які бояться українського контрнаступу. Саме тому вони це зробили, як акт відчаю, для того, щоб унеможливити просування українських військ. Але насправді вони зробили гірше собі. Вони ніколи не думають про людей, вони лише думають, як врятувати власні шкури», — вважає Пилипенко.

Експерт наголосив, що за дії військових відповідає їхнє керівництво.

«Напевно, що безпосередньо воно давало наказ. А навіть якщо і не давало, то такий злочинний ексцес повинен був бути передбачений вищим військовим керівництвом, оскільки це порушення законів і звичаїв ведення збройних конфліктів. Це серйозне порушення гуманітарного права, за яке передбачена кримінальна відповідальність в Статуті Міжнародного кримінального суду. Тому я переконаний, якщо правильно та ефективно розслідувати, то зрештою відповідати за це будуть не тільки ті, хто підірвав, але й вище військово-політичне керівництво російської федерації», — підсумував юрист.

Нагадаємо, сьогодні, 6 червня, російськими окупаційними військами здійснено підрив Каховської ГЕС у Херсонській області. Майже вся станція зараз під водою.

Читайте також


Справа про депортацію українських дітей буде перекваліфікована в справу геноциду — Володимир Пилипенко

На Генасамблеї ООН Євросоюз ще раз наголосить на стійкій підтримці України та на необхідності реформування Ради Безпеки, рішення якої блокує росія. Також в Міжнародний суд ООН поновлює слухання за позовом України проти рф щодо геноциду. Чи виключають рф з ООН та про інші питання говорили з юристом, народним депутатом VI-VII скликань і керівником Українського центра соціально-правових досліджень Володимиром Пилипенко.