Кожен президент, який приходив, обіцяв скасувати призов, — військовий експерт

Заява Дениса Шмигаля про відмову України від призову після війни — популістська. Кожен президент, який приходив, обіцяв скасувати призов.

Кожен президент, який приходив, обіцяв скасувати призов, — військовий експерт

Таку думку висловив військовий експерт Михайло Жирохов у коментарі телеканалу I-UA.tv.

«Це зміг зробити тільки Янукович. З певних причин йому потрібно було розвалити цю армію, тому він скасував призов. І станом на 2014 рік у нас призову просто не було. Але в тому положенні, в якому перебуває Україна (а росія нікуди не зникне), без призовної армії ми не зможемо протистояти росії. Це може бути будь-який варіант, але призовна система в тій або іншій формі залишиться. У нас немає мобілізаційного потенціалу для того, щоб протистояти росії», — зазначив він.

В Україні можуть бути різні варіанти призовної системи: ізраїльський, швейцарський, естонський тощо.

«Це може бути ізраїльська система, де резервісти зі зброєю перебувають вдома, а під час загострення ситуації вони прибувають до своєї частини, знають визначене своє місце. А може бути естонська система, тобто територіальні війська та кадрова армія. У нас намагалися перед великою війною зробити територіальну оборону, певні кроки були вже зроблені, але війна розставила все на свої місця. Саме ця територіальна оборона, яку планували залучити у 2022 році, закон про який був прийнятий у січні 2022 року, відповідає тому, що сказав пан міністр. Тобто є кадрові війська, є армійські частини резерву та є територіальна оборона, тобто люди, які підписують контракт з Міністерством оборони. За цим контрактом їх раз чи два рази на рік викликають на військові збори, вони проходять підготовку на тих позиціях, які знають. Під час війни, під час військового стану вони повертаються до своїх частин, і таким чином маємо готові бригади, які можуть воювати на рівні з кадровою армією», — пояснив експерт.

На його думку, після закінчення війни Україна має звертати увагу на високотехнологічність.

«Ми не можемо перемогти росію по кількості особового складу, значить ми повинні їх перемогти по якості нашого озброєння та по якості підготовки особового складу. Тобто тим контрактникам, які залишаться в армії, повинна держава повністю забезпечити можливості, щоб у них була конкурентоспроможна зарплата, щоб у них були бонуси, щоб вони мали якусь перспективу, щоб вони постійно підвищували свій військовий рівень», — наголосив Жирохов.

Крім того, за його словами, у країні повинна бути система територіальної оборони, яка себе вже зарекомендувала.

«Її потрібно відшліфувати, там є деякі моменти, але взагалі за підсумками війни буде зрозуміло, що територіальна оборона — це те, що працює. Тобто ці люди більш охоче захищають свій дім, ніж ідуть воювати в інший регіон. Територіальна оборона в конкретних населених пунктах більш дієва», — підкреслив він.

Нагадаємо, прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що після завершення війни Україна відмовиться від призову в тому вигляді, як він існував раніше. Він зазначив, що першочергове завдання — це завершити перехід Сил безпеки та оборони України на стандарти НАТО в усіх аспектах: від техніки та зброї до планування й аналізу.