Люди мали час переформатувати свою діяльність, — Биков про реєстр олігархів

Жодного олігарха не внесено до реєстру, бо немає кого, тому що вони вийшли з-під дії закону, а нові особи ще не досліджені.

Люди мали час переформатувати свою діяльність, — Биков про реєстр олігархів

Про це заявив громадський діяч, політик і виконавчий директор ГО «Інститут геополітичного виміру» Дмитро Биков у коментарі телеканалу I-UA.tv.

«Насправді ми маємо олігархів. Більше того, ми маємо вже нових олігархів, які з'явилися з початку 2019 року, але ми про них ще мало знаємо. Є один нюанс. Річ у тому, що в законі про олігархів, який був підписаний Володимиром Зеленським, прописані критерії, яким мають відповідати люди, щоб отримати статус олігархів. Вони повинні брати участь у політичному житті, мати значний вплив на ЗМІ, бути кінцевими бенефіціарами та власниками суб'єктів господарюванню, які займають монопольне становище, а підтверджена вартість їхніх активів має перевищувати 2, 270 млрд грн. І на основі цих критеріїв цю особу повинні внести в реєстр олігархів», — пояснив він.

Биков нагадав, коли Володимир Зеленський 5 листопада 2021 року підписав цей закон, а термін на його реалізацію був 6 місяців.

«Наприклад, Порошенко свою частку акцій продав трудовому колективу. Це було найбільш лояльне рішення для працівників ЗМІ. Ахметов навпаки закрив свої телеканали вже під час війни, зберіг лише Ютуб-версії каналів і вивіз обладнання до Польщі. Коломойський взагалі перестав бути громадянином України указом Президента. Тобто кого вносити зі старих олігархів до реєстру? Виявляється, що немає кого. І Данілов це чудово знає, він лукавить. Він розуміє, що люди мали час переформатувати свою діяльність, щоб вийти з-під дії цього закону. От Фірташ сидить у Відні, на нього відкриті кримінальні справи, його хочуть екстрадувати до США, він постійно в судах, але його бізнес працює в Україні», — зазначив громадський діяч.

За його словами, олігархи — це особи, які використовують владу як систему для того, щоб розкласти свої активи по різних кошиках.

«Нові олігархи — це люди, які з'явилися вже під час „Великого будівництва“. Ми знаємо, що на це були виділені мільярдні кошти протягом 2019−2022 років. Якщо порахувати, то вже пішов рахунок на трильйони. Тому тут потрібно вже розглядати нових олігархів і досліджувати їхній вплив», — додав політик.

Наразі закон про олігархів не настільки актуальний, підкреслив він. А тоді це було іміджеве рішення Президента, тому що йому потрібно було виконувати свої передвиборчі обіцянки.

«Я читав останнє інтерв'ю заступника голови Офісу президента Єрмака — це Смирнов. Він казав, що не на часі, як завжди, тому що люди втрачають активи під час війни, а тому невідомо, чи підпадають вони вже під ці критерії. Ще він сказав, що вони сподіваються також на посилення боротьби з олігархами, покладають свої сподівання на новий закон про антимонопольний комітет, за який проголосували в першому читанні, зараз вносяться правки й до другого читання. І саме цей антимонопольний законопроєкт має виправити ці перегини впливів олігархів на нашу економіку та політичне життя. Тут я погоджусь, між іншим, тому що це демократичний інструмент, і в усьому світі він поширений. Саме антимонопольний комітет вирішує проблеми з олігархами, з людьми, які намагаються через вплив на владні повноваження сприяти тому, щоб збагачуватися», — резюмував Биков.

Позиція спікера може не збігатися з позицією редакції.

Нагадаємо, серкретар РНБО Олексій Данілов заявив, що в український реєстр олігархів досі не вписали жодного прізвища.