Щоб побудувати нову якість життя, нам потрібно спільнотворення, — архітектор

Щоб побудувати нову якість життя, українцям потрібно спільнотворення, потрібно, щоб люди збиралися та домовлялися, перш за все, бо місто — це простір домовленості між мешканцями.

Ігор Лялюк у програмі «Суспільні діалоги»
Ігор Лялюк у програмі «Суспільні діалоги»

Про це сказав урбаніст, архітектор Ігор Лялюк у програмі «Суспільні діалоги» з Олексієм Якименком на телеканалі I-UA.tv.

«Чому дуже важливе переосмислення та перезапуск, якщо можна так сказати, українських міст? По-перше, я вважаю, що потрібно провести взагалі аудит усіх українських міст і зрозуміти, які міста ми маємо, в яких міста ми живемо. По-друге, для того, щоб зрозуміти, які міста нам потрібні, нам потрібно запустити такий процес спільнотворення. Це не тільки архітектори, бо архітектори та містобудівники повинні бути на другому плані. На першому плані повинні бути мешканці цих міст», — зазначив він.

Однак, на його думку, дуже важко запустити цей процес у вже існуючих містах.

«Бо в цих існуючих містах уже склалася деяка соціальна ситуація, там дуже важко подолати цю силу тертя, щоб запустити нові уявлення, сформувати нову якість життя, яка була б привабливою і для тих, хто змушений був покинути Україну з початку війни. На мій погляд, тільки нова якість життя, якісніша, ніж в Європі, може бути привабливою для тих, хто зараз за кордонами України», — підкреслив гість програми.

За його словами, базовими мешканцями міста є не окрема людина, а громада, спільнота, квартальна комуна тощо.

«Ми ще живемо в радянських містах. Радянські вони не тільки тому, що в них дуже багато було збудовано в радянські часи. А й це радянське бачення, радянські концепції та радянський підхід до створення міст. І це азійський підхід. Я розділяю європейський і азійський підходи цивілізаційно», — додав Лялюк.