Ідея створення Єдиної помісної церкви в умовах війни звучить, як провокація — експерт
Створення Єдиної помісної православної церкви в Україні, куди можуть увійти і греко-католики з частиною патріотично налаштованих католиків, поки неможливо. Адже україно-греко-католицьке суспільство, за винятком кількох десятків людей, не готове до такого єднання.
Про це під час ефіру заявив доктор філософських наук, професор, завідувач відділення релігієзнавства Інституту філософії НАН України ім. Сковороди Олександр Саган.
«Заяви Понтифіка дивують та дратують українське суспільство. Однак це не перша заява, яка потребує перекладу українською мовою. Адже українці ніяк не можуть вловити зміст та підтекст, чому так говорить Папа Римський. Однак це не означає, що всі римо-католики чи греко-католики відмовляться від апостольської столиці та перейдуть в іншу юрисдикцію. На сьогодні це більш провокативні заяви. Зокрема, про створення єдиної помісної української церкви. Перше, а чи є для цього об’єктивні та суб’єктивні підстави? Адже угода з Римом підписувалася не з конкретним Папою. Нагадаю, що Йоана Павла II в Україні носили на руках і тоді ніхто не говорив про створення помісної української церкви. Тому ця ідея більш провокативна, аніж та, яка може мати практичні наслідки», — каже Олександр Саган.
На його думку, суспільство абсолютно не готове до таких змін.
«Адже україно-греко-католицьке суспільство, за винятком кількох десятків людей не готове до такого єднання. Мало того, будь- які кроки у напрямку зближення дуже ретельно відстежуватися московським патріархатом. Вони дуже давно намагаються подати становлення помісної православної церкви, як шлях до унії. Зокрема, така активна робота ведеться у Почаївській Лаврі та в багатьох інших місцях. Тобто там закликають не переходити до ПЦУ, бо ви станете уніатами. Сьогодні ПЦУ не може підтримати такі ідеї, тому що у нас попереду велика робота зі злагодження та єднання з іншими помістними православними церквами. Якщо православна церква почне таку роботу, то на ній можна зупинятися. Тому ідея створення Єдиної помісної церкви в умовах війни звучить, як провокація та збудження на патріотичній ноті. Це буде більше шкодити, ніж приносити реальну позитивну віддачу для суспільства», — зазначає Олександр Саган.
За його словами, соціологи показують абсолютну неготовність суспільства на збоку греко-католиків ні збоку православних. Крім того, справи церковні не вирішуються так, як справи мирські.
«Принаймні 1−2 покоління вірян має змінитися. Вони мають бути виховані в іншій парадигмі. Тобто має бути інше сприйняття світу та інакшовіруючих. На сьогодні переважає чорно-біла парадигма і ми в ній знаходимося. Незалежно подобається нам це чи ні», — резюмує Олександр Саган.