У Швейцарії зробили крок для реекспорту зброї в Україну

Профільна комісія парламенту Швейцарії підтримала зняття заборони на реекспорт зброї.

У Швейцарії зробили крок для реекспорту зброї в Україну
У Швейцарії зробили крок для реекспорту зброї в Україну

У швейцарському виданні Blick розповіли, що Комісія з політики безпеки Національної ради (нижньої палати парламенту) Швейцарії (SiK) у вівторок виступила з пропозицією змінити закон про експорт зброї.

SiK ухвалив це рішення всього за три дні після української конференції. Відповідний законопроєкт тепер буде подано до Нацради.

«Це має дозволити непряме постачання озброєння швейцарського виробництва до України», — розповіли у швейцарському виданні.

При цьому на підтримку і проти рішення проголосували по десять членів комісії, четверо утрималися, тому вирішальний голос був за головою комісії Пріскою Зайлер Граф.

«Невідомо, чи збережеться ця більшість на пленарних засіданнях Національної ради та Ради кантонів. Окрім того, безумовно мине деякий час, перш ніж пом’якшений закон про військові матеріали набуде чинності», — зазначає видання.

Наголошується, що протягом майже двох років швейцарські політики шукали юридичні варіанти, які дозволяли б у певних випадках передавати зброю воюючим сторонам попри нейтралітет Швейцарії, однак поки що всі пропозиції провалювалися.

Комісія у своєму законопроєкті запропонувала послабити заборону на реекспорт для країн із певного переліку, які мають аналогічні зі Швейцарією механізми експортного контролю та поділяють схожі зі Швейцарією цінності.

Передача зброї

Озброєння може бути передано з країни-одержувачки до третьої країни тільки в тому разі, якщо ця країна дотримується вимог серйозно і систематично не порушувати права людини, також не має бути ризику того, що військову техніку зі Швейцарії буде використано проти цивільного населення в третій країні.

Якщо третя країна залучена до збройного конфлікту, реекспорт допускається, якщо країна користується своїм правом на самооборону, закріпленим у міжнародному праві, й Рада безпеки ООН встановила порушення заборони на застосування сили згідно з міжнародним правом відповідно до Статуту ООН.

За рішенням SiK, країни-одержувачки мають самі вирішувати, чи передаватимуть військові матеріали, і країна, що передає, має сама вирішити, чи виконано умови передання.

Нагадаємо, швейцарська оборонна компанія RUAG хоче продати Німеччині 96 танків Leopard 1 для того, щоб потім їх передали Україні, проте стикається з заборонами.