Історик розповів, як насправді москва знищила Січ

москва завжди воювала за вихід до Чорного моря. А коли розібралася з виходом — не стало не Січі не таз званої гетьманщини.

Сергій Коваленко
Сергій Коваленко

Про це під час ефіру заявив незалежний дослідник історії України Сергій Коваленко.

«Спочатку було єдине Військо Запорозьке. Потім через розкол та сепаратистів у гетьманстві з’явмося Військо Запорозьке його пресвітлого Величества, яке стали називати гетьманщиною. А на початку 1660 років утворилася ще одна республіка — Військо Запорозьке Низове. Слово низове було додано для того, щоб відрізнятися від Війська Запорозького. Це було незалежне утворення республіканського типу. А коли у 1668 році гетьману Дорошенкові вдалося повернути Лівобережжя до складу Війська Запорозького. Іван Брюховецький загинув. Однак козаки вирішили обрати нового гетьмана — Петра Суховія, а потім Михайла Ханенко. Після чого той домовлялися з Кримом про підтримку, потім з Річчю Посполитою. Тобто диструктив продовжився. Хоча б здавалося, що Військо Запорізьке відновилося у повному обсязі під булавою Петра Дорошенко. Однак січовий сепаратизм залишився. Саме того Військо Запорізьке Низове продовжило існувати, як незалежне державне утворення, аж до 1775 року, коли Січ була знищена московськими військами», — каже дослідник.

За його словами, москва на той час воювали за виходи до Чорного моря.

«Всю енергію січовиків, москва спрямовувала проти османів. І як тільки москва досягла свої напрямків, то січ стала непотрібною. На жаль, січовики не мали достатньо політичної мудрості, щоб спрогнозувати процеси. Адже Військо Запорізьке проіснувало 30 років завдяки підтримці османів. Однак січовики почали воювати проти османів. Тобто рубали гілку на якою сиділи. Антиісламські наративи завдяки московії продовжувалися, і січовки рубали ці гілку, поки Січі не стало. А коли москва розібралася з виходом до Чорного моря не стало не Січі не таз званої гетьманщини», — резюмує історик.