Бюджет виживання — експерт про держбюджет на 2025 рік
Бюджетом на 2025 рік влада показує, що відірвалася від реальності.
Про це в коментарі заявив експерт з соцпитань Андрій Павловський.
«Бюджетом на 2025 рік влада показує, що відірвалася від реальності та не відчуває реальних потреб країни та суспільства. Адже вона не розподіляє бюджетні кошти в першу чергу на нагальною необхідністю та потребою. Тому виникають такі корупційні та нецільові витрати. Наприклад, на велике крадівництво. При тому, що всі затягують паски та заморожуються соцстандарти. Однак чиновники залишають підвищення фонду зарплати. Зокрема, кошти збільшують на утримання Офісу президента. Хоча можна було на це не витрачати кошти та не виплачувати премії і на час війни всіх чиновників треба перевести лише на посадові оклади. Цього не робиться», — каже А. Павловський.
На його думку, дивлячись на бюджет на 2025 рік у владі не чули таких слів, як справедливість та ліквідація корупції.
«В бюджет на 2025 рік закладені „хотелки“ та забаганки різних чиновників, які не є першочерговими й пріоритетними у військовий час», — резюмує експерт.
Своєю чергою економіст Олег Пендзин каже, що кешбек та Марафон фінансується за кошти наших партнерів, а не за рахунок податків та зборів.
«Якщо не буде грошей партнерів, то і кешбеку не буде. Також вся соціалка фінансується коштом макрофінансової допомоги. Треба розуміти, що бюджет на 2025 рік є бюджетом виживання, бо заморожені соцстрандарти. Прожитковий мінімум та мінімальна зарплата збільшуватися не будуть», — резюмує економіст.
Нагадаємо, що Верховна Рада України на засіданні 19 листопада прийняла у другому читанні проєкт закону про державний бюджет на 2025 рік №12000. За відповідний документ проголосували 257 народних депутатів.
Так, згідно з проєктом бюджету у 2025 році очікується:
основними джерелами надходжень будуть передбачаються податкові надходження — майже 2 трлн грн, та зовнішні запозичення — більше 1,7 трлн грн.
Зокрема, витрати на оборону передбачені на рівні 2,23 трлн грн, з яких на виробництво та закупівлю зброї передбачили 739 млрд грн.
Представники опозиційних сил у свою чергу заявили, що цих коштів недостатньо і суму можна було б збільшити."Які два головні недоліки проекту? Це знову 1,5 млрд на марафон та гроші на популізм кешбек/ 1000 грн", — пише нардеп Ярослав Железняк.
У свою чергу Ірина Геращенко заявила, що бюджет-2025 повністю суперечить заявам президента Володимира Зеленського під час його презентації плану стійкості.
«Там залишаються більше 42 млрд на велике дорожче крадівництво, яке сховали в різних статтях бюджету», — написала вона.