Воєнний тягар лягає на легально працюючих людей і ФОПи — експерт про підвищення податків з 1 грудня
При цьому щорічно держава недоотримує близько 420 млрд грн податку, який тіньовики залишають для власного споживання замість того, щоб віддати законну частину до держави.
Про це в коментарі i-ua.tv заявив фахівець з ринку праці і трудових відносин Сергій Кондрюк.
«Підняття податків є адекватним рішенням, проте є декілька але. Перше але заключається в тому, що перед тим, як підвищувати податки, треба зрозуміти, а чи є видатки, які можна було б скоротити. Тоді не було потреби збільшувати податки. Такого серйозного аудиту в державі не було проведено. Також такого аудиту не проведено у місцевих бюджетах. Ми знаємо чисельні приклади, коли перед лінією фронту, клали нові дороги. Знаємо, як у містах перекладають бруківку, ремонтують парки, знаємо багато інших прикладів або недоцільного, або несвоєчасного використання коштів, як державного бюджету, так і місцевих бюджетів. Також треба було зрозуміти, хто в нашій державі платить податки, а хто не платить», — каже С. Кондрюк.
За його словами, ми маємо страшну історію, коли за даними сумнозвісного нардепа Д. Гетманцева, майже половина українського бізнесу знаходиться в тіні.
«Щорічно держава недоотримує близько 420 млрд грн податку, який тіньовики залишають для власного споживання замість того, щоб віддати законну частину до держави. Також варто звернути увагу та те, хто сплачує податки за категоріями. Якщо плодитися, що в країні є специфічне оподаткування доходів, які виводяться у всілякі офшори, є дивним оподаткування експортної продукції, яка кудись вивозиться, а валюта назад не повертається. Ми разом повертаємо ПДВ, що значно знекровлює наш бюджет та економіку. Крім того, податки дуже специфічно беруться з багатих та бідних. Зокрема, бідні сплачують податки навіть з життєво необхідних доходів. Тобто з доходів нижчих за прожитковий мінімум та мінімальну зарплату, які є штучно заниженими. Таким чином посилення податків під час війни мало б з одного боку наповнювати бюджет, а з іншого, показати справедливий підхід держави, керівників держави до розподілення воєнного тягаря. На жаль, наведені приклади говорять про зворотнє. Тобто воєнний тягар лягає на легально працюючих людей й ФОПи. І це відбувається замість того, щоб займатися детінізацією та наповнювати бюджет з тіньовиків. Тому в результаті ми маємо ситуацію, коли значна частина українців продовжить бідніти на фоні прийнятого Радою, закону про держбюджет, де мінімальна пенсія та зарплата заморожені та будуть знецінюватися через інфляцію», — каже С. Кондрюк.
На його думку, відбувається парадокс, коли на тлі продовження збагачення наших мільйонерів та мільярдерів, ми будемо мати подальше збідніння більшої частини українців.
«Виходить, що це така державна політика? Якщо так, то висновки громадяни та виборці мають робити вже зараз», — резюмує експерт.