Нацбанк маніпулює статистикою, щодо зростання зарплат — експерт
В Україні немає стрімкого зростання зарплат, як про це кажуть в Нацбанку, це маніпулювання статистикою. Адже знецінення зарплат та пенсій становить, що найменше на 20−30%, крім чиновників, у яких якраз оклади зросли.
Про це в коментарі заявив фахівець з ринку праці і трудових відносин Сергій Кондрюк.
«Насправді, якщо рахувати, як у нас змінюється зарплата, то нашому уряду та Нацбанку треба аплодувати, бо зарплата та навіть пенсії в перерахунку на долар в нас або стабільні, або ж навіть зростають. Проте ми знаємо, що долар в нас адміністративно регулюється та не відповідає дійсності. Тому, якщо порахувати зарплату не в дешевих імпортних машинах, які поставляються в Україну, а перерахувати її на кілограм картоплі, або на лоток яєць чи на вершкове масло, то виявиться, що в нас знецінення зарплат та пенсій, що найменше на 20−30%», — каже експерт.
За його словами, коли Нацбанк та Кабмін починають маніпулювати статистикою, це говорить про те, що насправді ситуація з зарплатами ще гірше.
«Інакше мали б бути порівняні пенсії та зарплати саме в споживчих цінах, а не в тих, що враховують у НБУ та уряді», — зазначає експерт.
За його словами, щодо зарплат чиновників, то тут треба бути злим, але водночас коректним.
«Зарплати чиновників зростають у вищої ланки, які окрім посадових окладів отримують неймовірні всілякі премії та доплати. По-друге, окрім зарплат, в них мають бути всілякі бонуси - безкоштовна кава, яку приносять в кабінет та закінчуючи авто, на яких іх возять на роботу та з роботи. Це не передбачено жодним нормативним документом. Хоча Шмигаль обіцяв на третину скоротити Кабмін і таким чином зекономити на зарплатах чиновників. Однак досі цього не зробив. Він скорочує все, що завгодно, крім своїх помічників, секретарок та членів наглядових рад, позаштатних радників та тому подібне. Тож витрати на армію треба скорочувати. А починати це робите варто з верхівки, а не з прибиральниць в Офісах Кабміну», — резюмує С. Кондрюк.
Нагадаємо, що у новому макроекономічному та монетарному огляді Нацбанку повідомляється, що Україні «стрімко» зростає заробітна плата. Головною причиною зростання зарплат є дефіцит працівників.
«Зарплати надалі зростають високими темпами через дефіцит працівників. За даними ДССУ, у ІІІ кварталі 2024 року номінальні зарплати зросли на 22.3% р/р, а реальні — на 14.2% р/р (зарозрахунками НБУ згідно з даними ДССУ)", — йдеться у огляді Національного банку.