Держборг сягнув 92% ВВП, чи чекає Україну дефолт, розповів експерт

У випадку відмови від реструктуризації зовнішніх боргів, Україна буде змушена оголосити дефолт.

Держборг сягнув 92% ВВП, чи чекає Україну дефолт, розповів експерт
Держборг сягнув 92% ВВП, чи чекає Україну дефолт, розповів експерт

Про це в коментарі заявив голова комітету економістів України Андрій Новак.

«Зростання держборгу має об’єктивне пояснення — потреби України значно збільшити витрати на оборону через повномасштабне вторгнення рф у 2022 році. Тобто країна потребує значно більших бюджетних надходжень, а це можна зробити тільки з двох джерел — підвищуючи податки або паралельно збільшуючи держборг. В даному випадку уряд використав два варіанти. А без держборгу ми б не могли забезпечити потреби оборони України», — каже експерт.

За його словами, прийде час, коли Україні доведеться повертати внутрішні та зовнішні борги.

«Внутрішній — це облігації внутрішньої державної позики. І тут Україна має повністю виконувати свої зобов’язання. Може бути розмова про реструктуризацію, відстрочки, але про списання такого боргу мова йти не може. А щодо зовнішнього боргу — майбутні українські уряди повинні обов’язково ставити питання про повне або часткове списання держборгу України. Якщо частково, то на залишок має бути механізм реструктуризації. Адже країна найважчою ціною, тобто ціною життів українців та руйнувань житлового фонду й інфраструктури, захищає від такої війни всю Європу. Адже гроші — це лише гроші, а життя та здоров’я вже не повернеш. А відновлення фонду вимагатиме значних активів. Тому коли відбудеться перемога та завершення війни, будь який уряд та влада мають ставити питання про повне або часткове списання зовнішнього боргу», — підкреслює А. Новак.

За його словами, ВВП Україна номінально зростає з 2024 року — понад 4%. Однак українці цього не відчують.

«Прогнозується трохи менше зростання у 2025 році. Враховуючи те, що у 2022 році ми втратили майже третину ВВП. І зараз знаходимось на низькій економічні базі. З такою економічною базою навіть таке невеличке зростання ніхто з українців не відчуває. Для того, щоб ми відчули, що економіка покращується, то зростання ВВП буде не менше 8−10%. Тобі ми відчуємо, що зростає купівельна спроможність українців», — підкреслює А. Новак.

За його словами, у випадку відмови реструктуризації боргів, Україна буде змушена оголосити дефолт по зовнішнім зобов’язанням.

" Впевнений, що до цього не дійде, що партнери, які давали у борг, а також банки та уряди відмовляться списувати держборг України, можна буде його покривати за рахунок заарештованих російських активів. Це якраз те, про що домовлено на рівні Великої сімки. Єдине питання, куди саме будуть використовуватися активи рф. Одним з напрямків може бути — покриття зовнішнього боргу", — резюмує А. Новак.

Нагадаємо, що станом на кінець 2024 року державний борг України сягнув близько 7 трлн грн. Таким чином, відношення державного боргу до ВВП сягнуло 92%. Про це повідомляють аналітики Forbes