Для повернення українських родовищ народу має бути суспільний запит — експерт
Для того, щоб повернути родовища, які зараз в руках приватних осіб, під контроль держави та народу, має бути суспільний запит.
![Данило Гетманцев](https://i-ua.tv/img/790x450/6/hetmna-a59d8515.jpg)
Про це під час ефіру на i-ua.tv заявив експерт з економічних та політичних питань Юрій Гаврилечко.
«Всі родовища, які знаходяться у приватних руках, можна забрати назад. Чому так відбувалося — питання до правоохоронних органів. Однак для повернення українських родовищ народу має бути суспільний запит. Не впевнений, що він наразі існує. У нас не існувало жодної партії в парламенті, яка б працювала на кошти представників малого та середнього бізнесу. Проте є олігархічні партії. Яким було цікаво контролювати ЗМІ, привласнити родовища, і вони в це вкладалися…», — каже Ю. Гаврилечко.
На його думку, родовища можуть легко передати комусь іншому, бо нічого складного у зміні права власності в нас не існує. Адже є таке явище, як рейдерство. А протидії йому на системному рівні немає.
«А для того, щоб це змінилося, держава має в інший спосіб вибудовувати закони та підзаконні акти. А для того, щоб повернути родовища під контроль держави, має бути суспільний запит. Зазвичай він формується у період виборів. Адже влада нічого не буде робити за власною ініціативою, якщо їй це нічого не дасть. Тобто суспільство має вимагати це від влади і робити це організовано», підкреслює експерт.
При цьому він підкреслив, що чиновники не дивляться на закони, бо їх порушення не несло жодних проблем. Саме тому родовища можна було привласнити незаконним шляхом та користуватися ними понад 30 років.
«Який сенс чиновникам виконувати закон, та який сенс у 19 статті Конституції, якщо за її порушення ніхто не поніс відповідальності за всі роки незалежності. Тому наші можновладці роблять все, тому що можуть, бо їх ніхто за це не карає», — резюмує Ю. Гаврилечко.
Нагадаємо, що Україна має здійснити повну перевірку всіх родовищ корисних копалин та повернути народу незаконно привласнені ресурси, щоб залучити Сполучені Штати до розробки надр країни. Про це заявив очільник комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
«Для того, щоб надати дозвіл на надрокористування, його треба мати. Але не секрет, що за 30 років всі дозволи на комерційно цікаві родовища вже роздані „поважним“ людям. Тобто пропонувати партнерам нема чого або майже нема чого», — зазначив він.