Макрон не витягне війну в Україні без США — експерт

Другий саміт щодо безпеки Європи та України свідчить, що Франція не витягне війну без США. Тому Київ має постійно нагадувати Вашингтону про невиконання Будапештського меморандуму, бо саме ядерне роззброєння України спричинило напад росії.

Президент Франції Еммануель Макрон під час другого саміту щодо безпеки Європи та України
Президент Франції Еммануель Макрон під час другого саміту щодо безпеки Європи та України

Про це в коментарі i-ua.tv заявив політолог Олексій Якубін.

«Європа навряд чи зможе закрити всі наші потреби та замінити США. Адже більша частина зброї, яку ми використовуємо — американська. Європейці це визнають. Хоча допомогу можна уявити у фінансовому плані. Однак Франція наразі пасе задніх у плані допомоги Україні. Найбільше у Європі Україні допомагає Німеччина, а Франція, порівняно зі своїм ВВП надала Україні лише декілька мільярдів євро. Це зовсім не співмірно до реальних можливостей Парижу. На сьогодні ми більше чуємо від Макрона заяв, а ніж реальних дій. Крім того, Другий саміт щодо безпеки Європи та України показав, що немає якоїсь злагоди чи готовності лідерів країн ЄС йти за Макроном. Зокрема, Італія не хоче створювати антитрампівську коаліцію в ЄС. Тому відкритим залишається питання, а наскільки дійсно Франція готова взяти на себе відповідальність за мир та безпеку в Європі та Україні. Тому чекаємо чим на наступному тижні, як закінчиться візит премʼєр-міністра Великої Британії Кіра Стармера та Макрону до Вашингтону. Тобто чи дійсно європейці готові замінити допомогу США для України», — каже політолог.

Він підкреслив, що Франція за три роки війни мінімально закупала зброю для України.

«Мова йде про десятки мільярди євро. Тобто допомога Франції безперечно потрібна, але вона не замінить допомогу від США. Крім того, європейські країни залежать від ланцюжків поставок зброї від США. До речі, США ще мають дати згоду на покупку її зброї. Наразі Україні потрібно близько 40 млрд доларів і хтось має їх надати», — каже О. Якубін.

На його думку, президент США Дональд Трамп буде переконувати європейців рухатися в рамках домовленостей, які він хоче досягнути.

«Якщо ж домовленостей не вдасться досягнути, до США обиратимуть власну стратегію. Україні треба домовлятися з США, бо це наш ключовий союзник. Тому потрібно домовлятися. Адже Трамп все одно буде президентом США, і через місяць і через рік. Його адміністрація нікуди не дінеться. А без допомоги США, Україні буде вкрай складно. Це Патріот, Старлінки, Хаймарси, Джевеліни і цей список можна продовжувати. Однак, Україна має постійно нагадувати США про невиконання Будапештського меморандуму. Адже саме ядерне роззброєння України спричинило напад росії. Потрібно налагоджувати різні способи взаємодії зі США та шукати баланс. Однак немає бути антиамериканської позиції», — резюмує політолог.

Нагадаємо, що президент Франції Емманюель Макрон провів другу неформальну зустріч з лідерами країн Європейського Союзу, а також Канади, Ісландії та Норвегії. Він назвав три принципи мирних зусиль.

За його словами, позиція Франції та учасників зустрічі «чітка та єдина». Як наголосив Макрон, держави висловили підтримку Україні та готовність взяти на себе всю відповідальність за забезпечення миру та безпеки в Європі.

Також країни підтримали мету президента США Дональда Трампа покласти край російському вторгненню в Україну.