Мирний план США, щодо України є співучастю у злочині — заслужений юрист
Мирний план США, щодо України, це не просто цинічна політика, а співучасть у злочині.

Про це i-ua.tv заявив політик, заслужений юрист України Микола Голомша.
«Ми повинні діяти в рамках правового поля. Тобто в рамках чинного міжнародного законодавства, в рамках нашої Конституції та не зважати на якісь пропозиції, що підсовуються кулуарно. В даній ситуації маємо діяти стримано, реагувати не брутально, але твердо та принципово у національних інтересах та інтересах міжнародного права й світопорядку. Маємо опиратися на більшість партнерів, які нас підтримують», — каже М. Голомша.
Він нагадав, що мирна угода, яку нам пропонують підписати США, це пропозиція двох сторін. Також аналіз відповідності до таких пропозицій.
«А пропозиції третіх сторін — це не угода. Тим паче якщо вона є ультимативною. Ми не можемо погодитися на територіальні поступки. Це злочин з огляду на нашу Конституцію та міжнародне право. Тому має бути дуже виважена позиція та політика», — підкреслює М. Голомша.
За його словами, президент США Д. Трамп та частина його команди відкрито транслюють кремлівські наративи, щодо територіальної цілісності України.
«Це не просто цинічна політика, а співучасть у злочині, якщо подивитися на це через призму міжнародного права. Зокрема друга стаття хартії ООН забороняє захоплення територій силою. Всі держави світу зобов’язані не визнавати окупацію», — каже М. Голомша.
Він нагадав, що США визнало нову юрисдикцію трибуналу для рф, який готується. Це було зроблено до Д. Трампа.
«Політичні фігури, які підтримують окупацію України, можуть стати об’єктом розслідування. Це буде символічно, або ж політичними наслідками. У міжнародному праві відповідальність не завжди потребує прямої участі. Досить сприяння, або легітимізації незаконного акту. Тут треба говорити про геополітику та про геополітичну відповідальність», — підкреслює М. Голомша.
За його словами, США, як гарант безпеки України в тому числі через Будапештський меморандум не має зраджувати принцип територіальної цілісності України.
«Якщо ж Трамп порушить це зобов’язання, то Україна та партнери мають право ініціювати розгляд у Міжнародному суді ООН, щодо порушення зобов’язання. Звідси витікає персональна відповідальність. Зокрема і для Трампа та політиків, які його оточують. Хоча США не є повноправною стороною Римського статуту, але ми знаємо прецедент Нюрнберга та створення Спеціальних трибуналів, як це було в Югославії та Уганді. Тому такі дії дають підставу створити трибунал не лише для путіна, а й для його співучасників. Треба, щоб вони розуміли, що мають нести відповідальність за підтримку агресії. Навіть, якщо це лідери інших країн. На них, та інших осіб треба буде накласти санкції за здачу територій», — зазначає політик.
За його словами, Україна має документувати кожен випадок публічної підтримки агресії з боку Д. Трампа та його союзників. А також боку всіх держав, які будуть ставити питання, щодо поступок територіальної цілісності України.
«Ці матеріали треба передавати в офіс прокурора МКС. А також в робочі групи, що готують трибунал, щодо злочину агресії. Ми маємо залучати союзників таких, як Канада, Британія, Франція, Німеччина, Польща та інші країни ЄС. Керівництво держави повинно скласти стратегію, як діяти супереч світопорядку. Саме ці дії має робити держава та її керівництво», — резюмує політик.
Нагадаємо, що Reuters оприлюднило повний текст проєкту мирної угоди, який розробили Сполучені Штати та представили Україні й країнам Європи.
У Парижі представник США Віткофф презентував фінальну версію американської ініціативи для обох сторін війни.
Ось головні пункти пропозиції: Перемир’я:
Повне і стале припинення вогню
Негайний старт переговорів щодо реалізації угоди Гарантії безпеки для України:
Надання чітких безпекових гарантій
Гарантами виступають країни Європи та інші союзники
Відмова України від вступу до НАТО
Можливість подальшого руху в напрямку членства в ЄС Територіальні пункти:
Крим де-юре визнається російським
Фактичний контроль рф над Луганською областю визнається
Також — де-факто контроль над частинами Запорізької, Донецької та Херсонської областей Україна повертає Харківську область
Контроль над Запорізькою АЕС передається США, електроенергію розподілятимуть Україна і рф
Відновлення контролю над Каховською ГЕС (якої наразі не існує)
Безперешкодна навігація Дніпром у зонах розмежування
Повернення Кінбурнської коси Економічні положення:
Запуск нової економічної співпраці між США та Україною
Повна реконструкція та фінансова компенсація для України
Скасування санкцій проти росії, введених із 2014 року
Співпраця США та рф у сфері енергетики й виробництва
Такий формат миру пропонують США як шлях до завершення війни.