Реформа МСЕК: українці масово втрачають 2-гу групу інвалідності та доступ до безкоштовних ліків — експерт
Після реформи МСЕК пацієнти після важких курсів хіміотерапії та операцій масово втрачають 2-ю групу інвалідності, переходячи на 3-ту або втрачаючи її зовсім. А разом із цим — доступ до безкоштовних ліків, реабілітаційних засобів та пільг, від яких безпосередньо залежить їхнє життя.

Про це заявив експерт з соціальних питань Андрій Павловський.
«Пройшло чотири місяці з моменту запуску нової розпіариної системи встановлення інвалідності в Україні. МСЕК пішли в минуле, на зміну їм прийшли експертні команди щодо оцінювання повсякденного функціонування людини (ЕКОПФЛ). Реформа подавалася як крок до прозорості, цифровізації та полегшення процедур для пацієнтів. Насправді ж зростання скарг, хаос і втрата захисту для тисяч людей. Одними із найуразливіших виявилися онкохворі. За задумом авторів реформи, команди мали комплексно оцінювати фізичний та психічний стан пацієнтів. Реальність виявилася іншою: огляди займають лічені хвилини, повноцінна оцінка стану організму практично відсутня. У результаті пацієнти після важких курсів хіміотерапії та операцій масово втрачають 2-ю групу інвалідності, переходячи на 3-ту або втрачаючи її зовсім. А разом із цим — доступ до безкоштовних ліків, реабілітаційних засобів та пільг, від яких безпосередньо залежить їхнє життя», — каже А. Павловський.
За його словами, цифровізація, про яку заявляли чиновники, стала додатковим бар'єром. Електронні висновки часто не визнаються ні аптеками, ні у транспорті.
«Система електронного оскарження, обіцяна пацієнтам, так і не запрацювала: люди змушені надсилати паперові скарги звичайною поштою, витрачаючи дорогоцінний час.
Закрадається підозра: чи не намагаються в Україні таким чином просто скоротити офіційну кількість інвалідів, яка постійно зростає через війну? Поки офіційні особи говорять про «окремі недоліки», пацієнти опиняються перед вибором: боротися за свої права в новій забюрократизованій системі або залишитися наодинці зі своєю важкою хворобою", — резюмує А. Павловський.