Дослідник розповів про роль Самійла Кішки в становленні української держави
Гетьман Самійло Кішка був представником шляхетного українського аристократичного походження, який навів порядок на Січі.

Про це під час ефіру заявив незалежний дослідник історії України Сергій Коваленко.
«До речі, про нього зберіглася козацька дума „Дума про Самійла Кішку“. Одна з небагатьох. Вона містить багато цінної інформації частину з якої можна брати до уваги. Адже там йдеться про османське повстання на галері. Зокрема, з Самійлом визволилося 84 гребця невольника, серед яких були представники запорозької старшини, які потрапили в полон на галеру. Саме така цифра наштовхує на думку, що в цьому була історична правда. Адже гетьман Самійло Кішка прибув до Війська Запорізького зі своєю командою. Саме з цими 84 невольниками Кішка і навів порядок на Січі», — каже дослідник.
За його словами, історичний Самійло Кішка був представником шляхетного українського аристократичного походження. Перед ним постало завдання замирення з Річчю Посполитою. Адже вони не могли так довго перебувати в ізоляції.
«Економіка Війська Запорізького була зав’язана на економіку Річчі Посполитої. Власно на зв’язках з Україною, яка перебувала під владою Речі Посполитої. А для того, щоб годувати військо, потрібно, щоб працювала економіка. Тож коли Річ Посполита вирішила Яремію Могилі повернути князівський престол, Військо Запорізьке погодилося допомогти. До речі, саме в цей час запорожці почали потроху відмовлятися від високих посад у Річі Посполитий. Адже не можна були їх поєднувати. Далі війна відбулася на теренах Балтії, куди також запросили Військо Запорозьке. Тож Самійло Кішка повів запорожців вже до Естонії. Очолили цей похід відомий українець Станіслав Жолкевський. Закінчилося все це тим, що за даними тодішніх джерел Самійло Кішка загинув під час облоги замку в Естонії», — зазначає дослідник.
При цьому він підкреслив, що Військо Запорозьке не програло своєї першої війни з Річчю Посполитою. Вони зійшлися по нулям.
«Хто при чому був, той при тому і залишився. Адже запорожці все ж таки дійшли висновків, що з Річчю Посполитою треба грати у довгу. І засновником цієї стратегії та втілювачем її у життя став Самійло Кішка», — резюмує історик.