Верховній Раді варто запровадити системну практику заслуховування міністрів — Голомша

У країнах ЄС та США парламентські комітети й повноформатні сесії регулярно заслуховують міністрів, що є нормою демократичного врядування.

Верховна Рада має повноваження контролювати Кабінет Міністрів і органи виконавчої влади
Верховна Рада має повноваження контролювати Кабінет Міністрів і органи виконавчої влади

Про це заявив Заслужений юрист України Микола Голомша

З метою забезпечення дії Конституції України, утвердження законності в Україні, Верховній Раді варто запровадити системну практику заслуховування міністрів щодо:

• дотримання Конституції і законів України,

• реалізації державної політики у відповідних сферах,

• захисту національних інтересів і безпеки.

«Це не лише відповідає парламентсько-президентській формі правління, а й зміцнює парламентський контроль, який закріплений у Конституції України (ст. 85, 87, 93 та ін.). Обґрунтування:

  1. Конституційна логіка:

• Верховна Рада має повноваження контролювати Кабінет Міністрів і органи виконавчої влади.

Заслуховування міністрів відповідає принципу відповідальності уряду перед парламентом (ст. 87 Конституції).

  1. Зміцнення демократичного нагляду:

• Регулярне заслуховування зменшує простір для корупції, бездіяльності або надмірного впливу президента на виконавчу владу. • Це дозволяє формувати інституційну підзвітність.

  1. Національна безпека:

• В умовах війни, викликів з боку рф, загроз державно-правовому устрою та міжнародного тиску — прозорість і звітність міністерств критично важлива.

  1. Європейський і світовий досвід:

У країнах ЄС та США парламентські комітети й повноформатні сесії регулярно заслуховують міністрів, що є нормою демократичного врядування. Що це дає Україні:

Посилення парламентського контролю.

Більша прозорість у виконанні державної політики.

Можливість реагувати на системні проблеми до того, як вони переростуть у кризи.

Створення основи для стратегічного планування на рівні уряду — не декларативного, а реального. метою забезпечення дії Конституції України, утвердження законності в Україні, Верховній Раді варто запровадити системну практику заслуховування міністрів щодо: дотримання Конституції і законів України, реалізації державної політики у відповідних сферах, захисту національних інтересів і безпеки.

Це не лише відповідає парламентсько-президентській формі правління, а й зміцнює парламентський контроль, який закріплений у Конституції України (ст. 85, 87, 93 та ін.). Обґрунтування:

  1. Конституційна логіка:

Верховна Рада має повноваження контролювати Кабінет Міністрів і органи виконавчої влади.

Заслуховування міністрів відповідає принципу відповідальності уряду перед парламентом (ст. 87 Конституції).

2. Зміцнення демократичного нагляду:

Регулярне заслуховування зменшує простір для корупції, бездіяльності або надмірного впливу президента на виконавчу владу.

Це дозволяє формувати інституційну підзвітність.

3. Національна безпека: В умовах війни, викликів з боку рф, загроз державно-правовому устрою та міжнародного тиску — прозорість і звітність міністерств критично важлива.

4. Європейський і світовий досвід: У країнах ЄС та США парламентські комітети й повноформатні сесії регулярно заслуховують міністрів, що є нормою демократичного врядування. Що це дає Україні: Посилення парламентського контролю.

Більша прозорість у виконанні державної політики.

Можливість реагувати на системні проблеми до того, як вони переростуть у кризи. Створення основи для стратегічного планування на рівні уряду — не декларативного, а реального.