21 травня: Президент законний, а чи легітимний?

Звісно, що законодавство у воєнний час передбачає виконання главою держави та іншими високопосадовцями своїх функцій навіть коли їхній формальний термін перебування при владі добіг кінця.

І це правильно, і так має бути з огляду на законодавство. А от з огляду на право, то картина виглядає дещо інакше. Скажімо, якщо в суспільства багато справедливих запитань до влади, які залишаються без відповіді, якщо влада не справляється зі своїми завданнями під час війни, якщо не бажає розслідувати злочини й карати високопосадових зрадників? Що тоді, чекати, коли закінчиться воєнний стан? А якщо він ще триватиме років десять? Та й взагалі — наскільки законність має узгоджуватися з правом і легітимністю?

На ці питання шукатимемо відповіді разом з Суддею Конституційного Суду у відставці Віктором Шишкіним.

Президент Володимир Зеленський законно перебуває на своїй посаді, однак стоїть питання про його правомірність та легітимність. Про це під час ефіру заявив Суддя Конституційного Суду у відставці Віктор Шишкін.

«В Офісі президента немає контролю за фінансами, які приходять до України з Заходу. А ми бачимо корупцію та розкрадання коштів піл час війни. Хоча за Конституцією влада зокрема нардепи мають дбати про добробут українського народу. Вони в цьому клялися, ставивши свої підписи. А президент Зеленський взагалі клявся в цьому на всю країну, поклавши руку на Конституцію. Тому, навіть якщо Зеленський законно перебуває на своїх посадах, стоїть питання про правомірність його дій. Адже його намагання, або намагання Офісу Президента використати ситуацію, пов’язану з війною, щоб зберегти свою дупу на посаді, говорить про поведінку неправомірного характеру», — каже В. Шишкін.

На його думку, в 2019 році українці пішли голосувати за будь-кого або не П. Порошенка, через неправомірність його поведінки. Зокрема, при виконанні функцій президента.

«По-перше, не було введено воєнний стан, не було організації оборони на належному рівні. Був Іловайський котел, здача Дебальцева та мінський договірняк. Також вибух складів з боєприпасами, не організація належним чином виробництва зброї. Нагадаю, що в нас був патронний завод у Луганську, який захопили окупанти. Тобто не було акумуляції ресурсів для війни з агресором. Тому українці вважали неправомірною поведінку Порошенка. Зокрема, з погляду раціоналізму. Однак після приходу до влади Зеленського, зміни не відбулися. Хоча він казав українцям, що він новий президент та дивиться по-новому на розв'язання проблем. Крім того, Порошенко та Зеленський прийняли країну в умовах війни. Тому мав бути запроваджений воєнний стан та створення військової промисловості для нашої армії. Чомусь у Зеленського чекали 2,5 роки, поки не почалося повномасштабне вторгнення. Тому всі ці дії та поведінка Порошенка та Зеленського неправомірні. Вони отримали владу законно, але поводилися з нею неправомірно. Тому тут стоїть питання їх легітимності, через призму неправомірності», — резюмує В. Шишкін.