Сергій Дацюк: наші території можемо повернути тільки ми

Як це відбудеться? У Росії почнеться політична криза та інші проблеми. Лише тоді ми матимемо шанс повернути Крим і частини Донбасу.

Сергій Дацюк: наші території можемо повернути тільки ми

Війна з Росією уже триває понад 5 років. Відповідь на питання: «Коли це вже, нарешті, закінчиться?» турбує, мабуть, усіх без винятку громадян України. Чим закінчиться протистояння для обох зі сторін? Чи вийде Україна сильнішою, а Росія зазнає ганебної поразки і капітуляції? За допомогою віднайти відповіді на ці питання i-ua.tv звернувся до філософа Сергія Дацюка.

— Якими, на Вашу думку, вийдуть Україна і Росія з війни? Бойові дії для агресорки закінчаться капітуляцією?

— Як агресор може капітулювати? Він хіба що, може відмовитися від своїх зазіхань. Росія капітулює, лише коли поверне нам наші території. Але вона цього не зробить. Наші території можемо повернути тільки ми. Як це відбудеться? У Росії почнеться політична криза та інші проблеми. Лише тоді ми матимемо шанс повернути Крим і частини Донбасу. В іншому випадку, капітуляція навряд чи відбудеться. Зрештою, чому Росія має перед нами капітулювати? Ми ж на неї не нападаємо.

Росія захопила наші території. Крим вона вважає своїм, а на частинах Донеччини і Луганщини побудувала пседвореспубліки, на кшталт Придністров’я.

— Все правильно. Але для того, щоб відбулася така штука, як капітуляція, ми повинні зайти на територію Росії, перемогти її армію і, заарештувавши Путіна, завершити війну в Москві. Однак ми це робити не збираємося. Тому, мова повинна йти лише про повернення своїх територій. Це може статися за допомогою різних методів із залученням найрізноманітніших сецнаріїв.

— Існує думка, що ми зможемо повернути наші території, коли Росія почне розпадатися на окремі республіки.

— Такий сценарій є цілком можливим. Гарною нагодою для нашої перемоги стане чергова політична криза і розпад Росії на окремі республіки. Бо велику війну на фронті, ми на жаль, не витягнемо.

— Наскільки виглядає сценарій розпаду Росії реалістичним? Адже росіяни — ура-патріоти. Не для кого не секрет, що там поширені імперські настрої і гасла у стилі «Путін наше всьо!».

— Будь-який патріотизм не тримається дуже довго. Російському я даю максимум ще 5 — 7 років. Потім у них настане прозріння і розуміння ситуації.

— Юрій Буздуган вважає, що зараз іде Четверта світова війна. Чи погоджуєтеся Ви з його думкою?

— Правильно він вважає. Четверта Світова війна почалася у Києві, на вулиці Михайла Грушевського у січні 2014 року.

— З точки зору Юрія Буздугана, вона може тривати від 18 до 48 років? То нам на перемогу ще чекати і чекати?

— Це не зовсім так. Світова війна відбуватиметься не тільки в Україні. Може так статися, що наша частина закінчиться доволі швидко. Скажімо, завершитися за 2 -3 роки. А ось війна на решті територій світу може продовжуватися стільки, скільки казав Юрій Буздуган.

— Якою з війни вийде Україна? Наскільки вона стане сильною.

— Тут питання не аналітичної позиції, а радше, проектної. Зараз насправді існують всі умови для того, щоб Україна вийшла сильнішою. Тим паче, якщо стартує великий процес інновацій, починаючи від Конституції, закінчуючи економічними реформами. Якщо ми не проґавимо цю можливість, ми і справді вийдемо сильнішими.

— А якою вийде з війни Росія? Вона має неодмінно вийти слабкою?

— У залежності від того, що розуміти під словом «слабка». У сенсі громадянського суспільства — так. Бо Росія зробила ставку на державу і займається його знищенням. Тобто, перетворює людей на ватників. У короткостроковій перспективі для війни це дійсно дає певні дивіденди. А ось у довгостроковій, навпаки, завдає шкоди. Виснажується суспільна енергетика, а менш інтелектуальні люди стають більш вагомим. Тобто, в Росії є цілий ряд проблем, які важко обійти.

Крім того, Росія, фактично, викидає гроші на вітер. Чи може вона отримати прибуток з Криму, Придністров’я, «ДНР», «ЛНР», а також Абхазії та Південної Осетії? Моя відповідь — ні. Ці території — суцільні витрати. До того ж Росія потерпає від санкцій. Навіть коли вони побудують «Північний потік-2» і почнуть на ньому заробляти, вони не матимуть грошей стільки, скільки б могли отримати без війни.

— Складається враження що Росія і Німеччина є партнерами. Чого лише вартий проект «Північний потік-2». Припустимо, війна закінчиться поразкою Кремля. Чи буде готовий офіційний Берлін підставити Москві своє дружнє плече?

— Чому плече? Німеччина буде готова скористатися ресурсами, які залишаться від Росії. Але не тільки Німеччина. Те ж саме схочуть зробити усі: і США, і Японія, і Китай. Просто зараз Росія йде в рознос.

— Тобто, Росія програє, і весь світ візьметься за використання її ресурсів?

— Наскільки вона зазнає поразки, насправді, дуже важке питання. Теоретично, Росія може війну виграти, але натомість програти своє майбутнє. Тобто, вона займе усі території, які хотіла, але надірветься енергетично. У результаті, дуже стрімко знизиться рівень її економічного зростання. Це означатиме, що вона опиниться у тривалій стагнації. Тому, в першу чергу, все залежить від соціальної енергії, а не спроможності Росії перемогти, чи програти війну.