Таємниці фортеці Хаджибей

У широкий український кінопрокат виходить історико-пригодницький фільм українсько-грузинсько-турецького виробництва «Фортеця Хаджибей». Стрічка відкриває друге сторіччя історії Одеської кіностудії. Картина знята у традиціях золотого фонду, це фільм для сімейного перегляду про дружбу і кохання, боротьбу добра і зла, шляхетність і підступність.

Таємниці фортеці Хаджибей

Події стрічки відбуваються у 80-х роках ХVІІІ сторіччя. Росія веде війну проти Османської імперії, в якій задунайські козаки виступали союзниками османів. Їм до рук потрапляє важлива військова інформація, яку отаман має передати до Стамбулу султану особисто. У цьому може допомогти комендант турецької фортеці Хаджибей — Ахмет-паша. Саме йому козак Андрій має передати листа. Але фортецю захоплюють російські війська, Ахмет-паша потрапляє до темниці. Уникнути полону вдається його єдиній дочці — красуні Фатімі. Випадок знайомить Андрія та Фатіму і вони мають вирішити, як їм діяти далі.

У цей час до порту Хаджибей прибуває грузинський мандрівник Йорам, який привіз унікальну лозу, щоб виростити тут виноградник. Він погоджується допомогти Андрію й Фатімі. Для цього в нього є важлива причина — Йорам знайомиться з українською красунею Катрею, чий батько, пан Данило, теж у російській темниці.

Молоді люди розробляють і реалізують відчайдушний план…

Столична прем’єра фільму відбулася в кінотеатрі «Cinema City», що знаходиться у торговельно-розважальному центрі Ocean Plaza. Після перегляду стрічки представники ЗМІ мали можливість поспілкуватися з її творцями.

— Фільм створювався до 100-річчя Одеської кіностудії, — розповів режисер-постановник Костянтин Коновалов. — Ми намагалися потрапити у стиль однієї з найстаріших кіностудій світу. В основу сюжету покладена історія, написана відомим одеським краєзнавцем і письменником Євгеном Тимошенком. Вже встигли показати фільм у кільках містах України. Відразу після Києва представимо його в Одесі. У стрічці є як добре знані актори, так і ті, кого глядач побачить вперше.

Знімали в Одесі, у павільйонах легендарної кіностудії, де працювали Шукшин і Довженко. Також зйомки велися в Акермані та на річці Дунай. Вдячні турецьким колегам, які нам прислали зброю, посуд і одяг. Зокрема, яничарська форма до цього була у серіалі «Величне століття». Є плани щодо продовження стрічки, але для цього потрібні великі кошти — приблизно 28 мільйонів гривень, яких ми сьогодні не маємо.

— Ті події, які глядач побачить на екрані, за задумом творчої групи сталися за 3−4 роки до створення Одеси, — зазначив генеральний продюсер стрічки, директор Одеської кіностудії Андрій Осипов. — Хаджибей — це турецька фортеця, що була завойована військами Катерини ІІ і зруйнована. На цьому місці постала Одеса. Цей фільм данина нашої поваги до Одеської кіностудії та міста, в якому ми живемо і працюємо.

Довго готувалися до київської прем’єри. Зі столицею пов’язано багато років мого життя, маю тут рідних і друзів, хотів, аби вони одними з перших побачили цей фільм. Разом з нами з української сторони над ним працювали Національна кіностудія імені Олександра Довженка, Тернопільська кінокомісія, кампанія ІнсайтМедіа. А також наші колеги з Туреччини та Грузії.

Одна зі сцен відбувається у тому павільйоні, де знімали фільм «Місце зустрічі змініти не можна», інші відомі стрічки. Також глядач зможе побачити крісло на якому сидів кардинал Ришельє у картині «д'Артаньян і три мушкетери». Мета нашої команди, аби цей фільм об’єднав глядачів різних поколінь, щоб на його перегляд люди приходили цілими родинами. Після України покажемо «Фортецю Хаджибей» у Туреччині. Тут стрічку готові представити 600 кінотеатрів. Потім буде Грузія, а за нею — країни північної Америки.

Українсько-грузинський актор Іраклій Маруашвілі зізнався, що відточує свою акторську майстерність на Одеській кіностудія з 2016 року, а його робота у «Фортеці Хаджибей» — перша головна роль. Потрапив у проєкт зовсім випадково, за тиждень до початку зйомок. Це був перший фільм, в якому Іраклій зіграв роль українською мовою, вчився фехтувати і їздити на коні. Успіх картини, на його думку, у злагодженій роботі команди однодумців.

Так само лише за кілька днів до зйомок потрапила у стрічку і Катерина Шевченко, для неї теж уперше це була одна з головних ролей. Вважає вдалим свій творчий тандем з Іраклієм Маруашвілі. За її словами фільм вже схвально оцінили глядачі з Луцька, Львова та Тернополя. Але для Катерини дуже важливий саме київський прем’єринй показ, адже на нього завітала мама актриси.

На відміну від Катерини та Іраклія в Олександра Половця вже чималий акторський досвід, але зйомки у цій стрічці — перша робота на кіностудія міста, в якому він народився і виріс. Народний артист України Анатолій Дриженко вважає, що ця, можливо й наївна казка, ймовірно допоможе у наш непростий час зробити оточуючий світ хоча б трохи добрішим і світлішим. А заслужений артист України Дмитро Рибалевський зізнався, що йому буде цікаво почути як його персонаж говоритиме турецькою мовою, адже по батьковій лінії у нього є частка турецької крові.