Ювілейне мистецьке свято

У селі Козичанка, що на Київщині, у Будинку творчості «Садиба Анатолія Марчука» відбулося щорічне літературно-мистецьке свято, організоване заслуженим художником України Анатолієм Марчуком, яке цього року проводилося в тридцятий раз. Символічно, що цей мистецький захід є ровесником Незалежної України. У рамках дійства відбулися виставки живопису і скульптури, презентація книги «Світло у вікні», оглядини Музею народного побуту, що знаходиться у цій садибі.

Ювілейне мистецьке свято

Проведення фестивалів на Макарівщині (колишня назва району, в якому знаходиться Козичанка) має давню історію. Започаткував їх батько Анатолія Марчука — Петро Григорович, який свого часу був директором школи і цікавився образотворчим мистецтвом. З 60-х років він запрошував на них студентів Київського художнього інституту. Кожен такий захід ставав значимою подією в житті району. А на початку 90-х Анатолій продовжив справу батька. Назвав ці пленери «Козичанка — перлина Полісся», від назви села Козичанка. Ширшого розголосу вони почали набувати у ХХІ столітті. З Олександром Іващенком, який на той час був Макарівським сільським головою та завдяки його фінансовій підтримці, з 2010 року А. Марчук почав проводитися ще один пленер — «Макарів і околиці». Кращі твори, створені під час цих пленерів, лягли в основу Макарівської картинної галереї, колекція якої нині нараховує більше 500 картин.

Особливо плідним став 2019 рік. Тоді в Будинку творчості «Садиба Анатолія Марчука» відбулася низка мистецьких заходів: майстер-клас з акварельного живопису, два зведені живописні пленери «Козичанка — перлина Полісся» і «Макарів та околиці», симпозіум скульптури і персональна виставка господаря садиби, всього вісім заходів, що разом злилися у літературно-мистецьке свято. Попри карантин відбувся такий пленер і минулого року, але з усім відомих причин у ньому тоді взяло участь лише десять художників.

Цього разу на літературно-мистецьке свято завітали земляки художника, гості зі столиці. Крім мистецьких захотів гості співали, віршували, танцювали, тостували і, звісно ж, частувалися запашною юшкою з козичанської риби, козичанськими брендовими карасями та напоями з козичанських цілющих трав. Однією з родзинок стала презентація книги «Світло у вікні», що вийшла у світ за результатами міжнародного літературного конкурсу, в якому взяли участь близько п’ятдесяти авторів. У рамках цього конкурсу були написані літературні твори за мотивами картина Анатолія Марчука «Світло у вікні». Конкурс відбувався за підтримки Національної спілки письменників України і особисто голови НСПУ Михайла Сидоржевського.

— Радий сьогодні бачити вас усіх у моїй Козичанці, — наголосив Анатолій Марчук. — Це свято відбувається завдяки підтримці моїх друзів та однодумців. Дякую всім, хто долучися до його організації та проведення. Зокрема, це Володимир Тарнавський, який надав транспорт. Особлива подяка всім тим, хто не пошкодував власного часу приїхав і безпосередньо взяв участь у мистецькому дійстві, а саме: фольклорному колективу «Ясен-цвіт», письменниці Тетяні Кромбет, актрисі та письменниці Юлії Сак, старостиням сіл Козичанка-Нові Опачичі та Лишня Олені Бояриновій та Оксані Деревянченко, Анатолію Матвєєву, Олександру Іващенку, Василеві Митражику, Раїсі Лазебній та багатьом іншим. Окремо хотів би подякувати активній, непогамовній, інтелігентній, ерудованій Ользі Леоновй за допомогу у створенні сценарію та вирішенні організаційних питань. Вже думаю над тим, яким буде наступне літературно-мистецьке свято у Козичанці. Отож, до нових зустрічей.

— У селі, в якому проживає всього 300 осіб, заслужений художник України проводить свою персональну виставку. Хтось би здивувався, а для нас це звична річ, бо такі виставки у нас відбуваються щороку, — зазначила громадська активістка Ольга Леонова. — Щойно завершилася презентація книжки. Садово-паркові скульптури відомих українських скульпторів у сільській садибі нас теж вже не дивують. А ще виступ чудового Ясногородського колективу «Ясен-цвіт». Таким цього року був літературно-мистецьке свято у Будинку творчості «Садиба Анатолія Марчука». Пройшло воно дуже позитивно, творчо і натхненно. Сподіваємося, що врешті зможемо здолати пандемію і будемо проводити такі заходи ще з більшим розмахом. Отож, запрошуємо всіх шанувальників справжнього мистецтва у липні наступного року до Козичанки, на літературно-мистецьке свято, яке організовує Анатолій Марчук.

— Було дуже приємно познайомитися з паном Анатолієм та іншими творчими особистостями, які завітали на цей літературно-мистецький вечір, — зізналася актриса театру і кіно Юлія Сак. — Я теж долучилася до його проведення — прочитала свій вірш «Квіти щастя», який суголосний з картинами Анатолія Марчука з серії «Квіті». Свято відбулося у дуже теплій і дружній атмосфері. Хотілося, аби такі зустрічі проводилися частіше.

— Від літературно-мистецького свята у «Садибі Анатолія Марчука», що відбулося у мальовничій Козичанці, отримала неймовірний заряд позитивних емоцій, — зазначила старостиня села Лишня Оксана Деревянченко. — Напевне назавжди запам’ятається серія картин А. Марчука «Квіти», неймовірні скульптурні композиції, вишукана презентація книжки, спілкування з творчими людьми, а ще колектив «Ясен цвіт» з веселими піснями та запальними танцями.

На переконання заслуженого художника України Анатолія Буртового від таких заходів на землі стає більше добра, а за словами лавреата Шевченківської премії Віктора Степурка, такі літературно-мистецькі свята відроджують нашу духовність.

Тож побажаємо, щоб такі літературно-мистецькі свята у Козичанці та Макарові проводились і надалі.

Друковану версію читайте в газеті «Слово Просвіти».