Україна презентувала оборонні проєкти для європейського фінансування

Україна презентувала проєкти свого оборонно-промислового комплексу для фінансування в межах європейської ініціативи з посилення оборонного потенціалу країн ЄС — SAFE.

Європейський проєкт SAFE — це новий фінансовий інструмент ЄС
Європейський проєкт SAFE — це новий фінансовий інструмент ЄС

Проєкти кандидати на залучення європейського фінансування представив перший заступник міністра оборони України Сергій Боєв під час засідання Оперативної групи оборонної готовності (Defence Readiness Task Force) на рівні директорів з оборонної політики ЄС. Зокрема, були представлені ініціативи щодо виробництва дронів, боєприпасів та ракет.

Запропоновані українською делегацією проєкти розраховані на забезпечення України необхідним озброєнням на полі бою та підвищення європейської обороноздатності. Їхньою метою також є забезпечення українського ОПК довгостроковими контрактами до 2030 року.

Представники країн-членів ЄС та представники ЄС також презентували свої оборонні програми або сфери зацікавлення для спільної закупівлі, зокрема за рахунок кредиту в межах ініціативи Європейського Союзу SAFE (Security Action for Europe).

Повідомляється, що країни-партнери виявили зацікавленість у розвитку спільних ініціатив з Україною в сфері БПЛА та ракетного озброєння.

SAFE

Європейський проєкт SAFE — це новий фінансовий інструмент ЄС, затверджений Єврорадою 27 травня 2025 року, який передбачає виділення до € 150 млрд у вигляді довгострокових кредитів для спільних закупівель оборонної техніки.

Щоб отримати право на кредит, кожна держава повинна подати підтверджену заявку разом із національним планом, що обґрунтовує витрати коштів. Рада ЄС буде відповідальна за виконання рішень щодо суми кредитів та авансових платежів, які можуть становити до 15% від вартості кредиту і будуть виділені на найнагальніші потреби. Кредити будуть виплачені до кінця 2030 року і погашені протягом 45 років.

Проєкт був створений з метою швидко наростити оборонний потенціал Європи, зміцнити її промислове виробництво та закрити критичні прогалини у спроможностях збройних сил країн-членів ЄС.

Для отримання європейського фінансування у закупівлях повинні брати участь два партнери: або щонайменше дві держави-члени; або щонайменше одна держава-член, яка отримує фінансову допомогу, та Україна; або одна держава-член та країна ЄАВТ/ЄЕЗ (Норвегія, Ісландія, Ліхтенштейн, Швейцарія). Також можуть брати участь «країни-однодумці» — країни-кандидати та потенційні країни-кандидати (Албанія, Північна Македонія, Молдова), а також треті країни, що уклали з ЄС «Партнерство з безпеки й оборони» (Японія, Південна Корея, Канада). Переговори про участь також веде Велика Британія.

SAFE включає положення про «європейську преференцію», тобто інфраструктура, об’єкти, активи та ресурси підрядників/субпідрядників, які беруть участь у спільних закупівлях, повинні бути розташовані в державі-члені, державі ЄЕЗ/ЄАВТ або Україні. Якщо підрядники або субпідрядники, які беруть участь у закупівлях, не мають готових альтернатив на цих територіях, вони можуть використовувати об’єкти, розташовані за кордоном, за умови, що таке використання не суперечить інтересам безпеки та оборони ЄС та його держав-членів.

Вартість компонентів, вироблених в Союзі, державах ЄЕЗ/ЄАВТ або Україні, не повинна бути меншою за 65% від передбачуваної вартості кінцевого продукту. Решта 35% від передбачуваної вартості кінцевого продукту може бути профінансована коштом двосторонніх або багатосторонніх угод з «країнами-однодумцями».