Дружини російських солдатів благають про їх повернення з війни
Група дружин російських солдатів, які воюють в Україні від початку вторгнення 24 лютого, записала екстраординарне відеозвернення до місцевої влади з проханням повернути їхніх чоловіків додому живими.
Росіяни у соціальних мережах назвали війну «несправедливою», сказав, що влада повинна взяти на себе провину за ще більше вбитих чоловіків.
На відео було показано 16 жінок і дитину з Бурятії, бідної російської республіки в Східному Сибіру, де багато молодих чоловіків вступають в армію як контрактники через відсутність роботи. Регіон зазнав одні з найвищих жертв у війні.
Заклик жінок є ознакою відчаю в суспільстві, де навіть найм’якіша критика війни Росії проти України криміналізується, оскільки Кремль жорстко розправляється з інакомисленнями, налаштований щільно приховати суспільне занепокоєння війною.
Жінки назвалися сім'ями 5-ї танкової бригади м. Тацин військової частини 46108. Повідомляється, що в Україні загинули щонайменше 30 бійців частини.
Одна з жінок зачитала заяву, в якій закликала губернатора Бурятії Олексія Циденова провести розслідування і повернути чоловіків додому. Жінки розповіли, що багато їхніх чоловіків страждають від поганого здоров'я та травм.
«Військовослужбовці виснажені морально та фізично. Усі вони мають струс мозку легкого та середнього ступеня тяжкості. Військові перебувають у полі з січня до сьогодні. Багато людей мають грипоподібні захворювання», — йдеться у повідомленні.
Одна з жінок, Віра Партилхаєва, у коментарях у соцмережах назвала ситуацію «беззаконням».
«Всі бояться. Дано команду мовчати! Нехай загибель кожного військового в цій несправедливій війні буде на вашому сумлінні!», — написала вона.
«Ми вимагаємо повернення наших синів і чоловіків на батьківщину».
У середу, 29 чеврня, вона видалила відеозаяву та свій профіль, а місцеві ЗМІ повідомили, що вона не відповідає на дзвінки. Росія прийняла жорсткий закон, який забороняє будь-які публічні висловлювання з критикою військових, а «фейкові новини» про збройні сили або війну в Україні караються до 15 років позбавлення волі.
Згідно зі списком імен, опублікованим улан-удеським незалежним ЗМІ «Люди Байкала», в Україні загинули щонайменше 206 військовослужбовців Бурятської Республіки. У ньому повідомляється, що щодня у місті відбуваються два-три військових похорони, часто на спеціальному відділенні Міноборони на міському кладовищі.
Бурятія — один з найбідніших регіонів Росії, середня місячна зарплата становить близько 380 доларів. Російська армія пропонує військовослужбовцям близько 3500 доларів на місяць, що робить призов в регіоні привабливим.
Місцеві ЗМІ повідомляють, що губернатор погодився зустрітися з жінками в неділю.
Російські чиновники постійно применшують вплив війни на громадян України та російських військовослужбовців. Навіть слово «війна» заборонено в Росії, щоб описати напади Росії на Україну.
Офіційні особи заперечують напади на цивільні об’єкти, і не було жодних повідомлень про кількість загиблих російських військових з кінця березня, коли Міністерство оборони оголосило, що 1351 військовослужбовець було вбито.
Але кілька незалежних медіа-проектів, які збирають дані з відкритих джерел про загиблих росіян, повідомляють, що загинуло від 3800 до 4100 військовослужбовців, дані засновані на некрологах та онлайн-постах членів сімей.
Міноборони не оприлюднило інформацію про кількість російських військовополонених в Україні.
Деякі сім'ї російських військовослужбовців, які зникли безвісти після того, як Україна потопила російський чорноморський флагман «Москва» в квітні, публічно скаржилися, що не можуть отримати відповіді від Міноборони про те, чи загинули їхні сини.