Міжнародний скандал з Єрмаком як дзеркало деформованої суспільно-політичної системи України
Представниця Палати представників США Вікторія Спартц звернулася до президента США Джо Байдена з проханням надати пояснення щодо процедур нагляду, пов’язаних із главою Офісу президента України Андрієм Єрмаком.
У загальному описі листа є коротка згадка про нібито наявність «різноманітної розвідувальної інформації щодо дій пана Єрмака в Україні та його ймовірних зв'язків з Росією». Є ще закрита частина частина листа, прихована таємницею.
Хтось з українців каже, що це внутрішні «розборки» американців, хтось підтримує конгресвумен Америки. Однак, такі скандали, на жаль, дедалі частіше стають своєрідною візитною карткою української влади. Так само як корупція та наша провальна соціальна політика. Як вийти з цієї ситуації? Адже питання навіть не в Єрмаку, воно набагато глибше…
Відповідь на нього шукали сьогодні в ефірі i-ua.tv разом з громадським діячем, волонтером, мислителем, одним з ініціаторів створення Конгресу українських громад Теодором Дяківим.
«Ми можемо перераховувати скандали, їх в роботі української влади забагато. Вони постійно повторюються і будуть повторюватися. Причина — у несумісності нашої політичної системи із демократичною системою США та Європи. Ті реформи, які проводилися попередні роки, не приживаються, адже ми живемо у 2-х площинах. Законодавчій, де задекларовані демократичні цінності, і практичній, яка не відповідає задекларованим законодавчим принципам. Можна наводити чимало прикладів реформ, після яких змінилася тільки їх форма чи визначення. Однак, у діяльності органів, не змінилося нічого. Тому і впроваджувати європейські цінності, не змінюючи систему, неможливо», — зауважує Теодор Дяків.
І не вдається, адже влада, незалежно від політичних кольорів, є суворим охоронцем системи. Бо це — вигідно, це великі гроші і великий вплив.
«Чимало активістів з екранів ТБ говорить та вказує на проблеми системи. Проте жоден із них не говорить про причини їх виникнення. Про владу, яку ми успадкували від радянської системи. Цю дискусію в суспільстві треба не лише розпочати, а й важливо її розвивати, тим людям, які починають розуміти всю серйозність проблеми», — зауважує Теодор Дяків.
Виходячи з цього, можна зробити висновок, що українське суспільство може впливати на владу, проте у суспільстві ще донедавна не було розуміння, як це робити. Зараз ситуація почала змінюватися. Кожна фахова громада знає свої проблеми та може сформувати відповідні пропозиції до законів. У свою чергу, суспільство може натиснути на владу, аби остання їх приймала. Треба лише докласти зусиль.