Експерт розповіла, чому в Україні треба провести дерусифікацію
В країні провести дерусифікацію, щоб Україна мала своє українське обличчя.
![Роксана Харчук](https://i-ua.tv/img/790x450/5/roksanakharchuk-6d1e2baa.jpg)
Про це заявила старший науковий співробітник Інституту Літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України Роксана Харчук.
«В Україні ставлення до російської літератури визначається тим, що це імперська література. А Україна та українська культура є колоніальною. Тому існує певна державна стратегія для того, щоб розвивати власну культуру. Якщо є національна мова, то і є національна культура. Це об’єктивна реальність. Імперія має набагато більший потенціал, але литовці живуть з литовською літературою, іспанці з іспанською, вона їх цілком задовольняє. А культура це дуже широке поняття. Наше завдання це декомунізація та дерусіфікація. Потрібні реформи, які Україна проводить десятиліттями, але ми їх ніяк не можемо реалізувати в повній мірі. Крім того, нам потрібен простір, куди будуть звозити пам’ятники монументальної культури, щоб не було знищення», — каже експерт.
За її словами, в освітньому процесі — це перш за все шкільна програма.
«Зарубіжна література є в дуже небагатьох школах світу. В Україні вона виникла через велику кількість філологів. Війна викликала ненависть до російської літератури. До речі, культурні діячі не могли жити в рф, та емігрували. Тож треба провести дерусифікацію, щоб Україна мала своє українське обличчя», — зазначає експерт.
За її словами, було багато спроб мирного співіснування української та російської культури, але з цього нічого не вийшло.
«Є дві думки- російська література відповідальна за те, що відбувається в рф. Другий — що російський тоталітаризм та фашизм знищив російську літературу. Вони прикриваються Достоєвським та Толстим, але насправді пересічний росіянин не читав цих творів. Проте наша задача дуже проста — звільнити простір для розвитку своєї культури, літератури та мови. Ми повинні мати своє обличчя», — резюмує експерт.