В ЄС представили три варіанти фінансової підтримки України: подробиці

Європейська комісія хоче залучити до 18 мільярдів євро для фінансової підтримки України на тлі війни, розв’язаної Росією. За рахунок цих коштів Євросоюз допоможе профінансувати приблизно половину дефіциту бюджету України в 2023 році — очікується, що він складе 38−40 мільярдів доларів.

В ЄС представили варіанти підтримки України
В ЄС представили варіанти підтримки України

У четвер, 3 листопада, представники країн ЄС обговорять, де вони візьмуть кошти для фінансування України. Після цього Комісія представить пропозиції наступної середи.

Єврокомісія окреслила три варіанти:

— Перший варіант. ЄС може запозичити гроші під так званий резерв — різницю між максимальною сумою, яку блок може вимагати від країн ЄС, і фактичними витратами ЄС. Це дозволить Комісії виходити на ринки без необхідності збирати гарантії від країн ЄС. Зазначимо, що саме цей процес призупинив фінансову допомогу Києву на кілька місяців улітку.

Цей варіант Комісія описує як найвигідніший, проте він вимагатиме згоди всіх країн ЄС та Європейського парламенту, а також цілеспрямованих змін до правил ЄС.

— Другий варіант. Метод, аналогічний тому, який використовувався досі, за якого країни надають бюджетні гарантії Комісії. Проте цього разу національні гарантії повинні покривати 100% суми замість 61%, оскільки в бюджеті ЄС «немає іншого бюджетного покриття». Країни ЄС також повинні надати зустрічні гарантії на випадок невиконання зобов'язань іншими державами.

Цей варіант може зайняти кілька місяців, перш ніж гарантії будуть введені в дію, попереджають у Комісії.

— Третій варіант. Він є аналогічним другому, проте без надання зустрічних гарантій. У цьому випадку у разі дефолту Комісія повинна буде скоротити заплановані витрати ЄС. Цей варіант також вимагатиме від Комісії позичати та давати в борг взаємно.

«Термін погашення та умови будь-якої позики Україні визначатимуться транзакцією, яка використовується для їх фінансування», — сказано в повідомленні.