ЗСУ можуть здобути велику перемогу в битві за Херсон — ISW

ЗСУ неухильно просуваються в Херсонській області, володіють ініціативою і можуть здобути велику перемогу в битві за Херсон. Зимове припинення вогню для переговорів дало б Кремлю паузу, якої він відчайдушно потребує для відновлення російських сил.

Карта бойових дій на півдні України від ISW
Карта бойових дій на півдні України від ISW

Такі оцінки озвучує у своєму новому зведенні за підсумками 10 листопада Інститут вивчення війни, коментуючи події навколо Херсона, а також ідею голови Об'єднаного комітету начальників штабів США генерала Марк Міллі.

За інформацією NYT, під час закритих нарад він заявив Білому дому, що захисники України на полі бою «домоглися приблизно того, чого резонно очікувати до настання зими», і тому повинні спробувати «закріпити досягнення за столом переговорів».

ISW ж називає помилковими припущення про те, що бойові дії в Україні припиняться або зайдуть у глухий кут через зимову погоду. Аналітики Інституту підтверджують, що частина військового обладнання дійсно може потребувати адаптації до холодної погоди, а брак обладнання або боєприпасів може сповільнити просування через труднощі з логістикою, а не через зимову погоду. Однак зимова погода може завдати непропорційної шкоди скоріше погано екіпірованим російським силам в Україні, тоді як «добре забезпечені українські сили навряд чи зупинять свій контрнаступ через прихід зимової погоди і, можливо, зможуть скористатися перевагами замерзлої місцевості, щоб просуватися легше, аніж вони могли б у брудні осінні місяці», вважають в ISW. Там наголошують, що якщо цієї зими бойові дії й припиняться, то це буде пов’язано «з логістичними проблемами та з кульмінацією [досягненням піку, вичерпанням] кількох кампаній з обох сторін».

Так, нагадують експерти Інституту, російські кампанії із захоплення всієї Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей фактично досягли своєї кульмінації кілька місяців тому (попри неодноразові наполегливі вимоги до армії рф про проведення безрезультатних атак), і російські війська тепер лише обороняються на більшій частині лінії фронту.

Україна володіє ініціативою на фронті і зараз перебуває у процесі забезпечення своєї великої перемоги у Херсонській області. Припинення вогню дало б Кремлю паузу, «якого він відчайдушно потребує, щоб відновити російські сили», підкреслюють експерти ISW. Вони переконані, що велика перемога на Херсонщині не буде останньою для України, оскільки ЗСУ продовжують контрнаступальні операції. «Бої продовжаться на південному напрямку; а також у Бахмуті (Донецька область) — єдиній ділянці, де російські сили все ще роблять значні наступальні дії; і на півночі Луганської області», — зазначають експерти Інституту.

Вони нагадують, що рф готує 120 тис. призовників осіннього призову для відправки на передову навесні. ЗСУ, ймовірно, прагнуть звільнити якомога більшу частину окупованої території до прибуття цього російського підкріплення. ISW нагадує, що Володимир Зеленський чітко озвучив п’ять умов України для початку переговорів, і припинення вогню на зимовий час «тільки пішло б на користь російським силам, які скористаються цією можливістю, щоб зміцнити нестійку оборону та продовжити свою кампанію геноциду, спрямовану на викорінення української ідентичності на окупованих територіях України».

10 листопада ЗСУ неухильно просувалися в Херсонській області, доки російські війська відходили на східний (лівий) берег Дніпра, підтверджує ISW. Аналізуючи кадри українських військових із соцмереж, експерти Інституту констатують просування ЗСУ у північно-західних, західних та північно-східних районах від Херсона, на окремих ділянках до 7 км углиб за останню добу.

«Поки російські війська, ймовірно, відступають відносно впорядковано, а ЗСУ домагаються очікуваних успіхів без розгрому російських сил, як це було при харківському контрнаступі», — озвучує перші попередні оцінки ISW. Там вважають, що виведення російських військ займе деякий час, а бої триватимуть по всій Херсонській області, оскільки українські війська, просуваючись уперед, стикаються із заздалегідь підготовленими російськими оборонними рубежами, «особливо навколо Херсона».

Російським силам, ймовірно, знадобляться місяці, щоб накопичити необхідну кількість систем високоточної зброї, яка б дозволила їм повернутися до темпів ударів по українській інфраструктурі на рівні середини жовтня. ISW вважає таке припущення обґрунтованим навіть усупереч інформації спікера командування Повітряних Сил України Юрія Ігната, відповідно до якої російські заводи зараз намагаються різко збільшити виробництво крилатих ракет.

Ігнат також заявив, що рф почала накопичувати системи високоточної зброї для можливої майбутньої масштабної кампанії — «певний запас для того, щоб бити залпом». Проте поточне зниження темпів такої кампанії, ймовірно, «сприятиме відновленню критики з боку провоєнного націоналістичного табору» в росії, вважають в ISW. «Російські сили, ймовірно, збережуть здатність пошкоджувати критичну українську інфраструктуру та обтяжувати [наслідками атак] цивільне населення України взимку, проте навряд чи зможуть завдати вирішальної та довгострокової шкоди», — зазначають в ISW.