В Україні скасували аукціони в Prozorro на час війни
Кабінет міністрів України тимчасово призупинив проведення аукціонів через систему електронних закупівель Prozorro у зв’язку з труднощами, які виникли внаслідок пошкодження енергетичної системи держави обстрілами російських окупантів.
Про це повідомила пресслужба уряду.
Електронні аукціони не будуть проводитися в період дії воєнного стану, а також ще 90 днів після його скасування. Згідно з постановою уряду від 30 грудня 2022 року, у цей час застосовуватимуться нові правила торгів.
«Як відповідь на блекаути, ми тимчасово скасували електронні аукціони. Від сьогодні всі торги, що будуть оголошені в Prozorro, будуть проводитися без аукціону. Тобто тендерна пропозиція учасника є остаточною, і виграє той, хто дав найменшу ціну під час подання пропозиції», — розповіла міністерка економіки Юлія Свириденко.
За її словами, в умовах відключень електроенергії та інтернету не всі мали змогу брати участь в аукціонах. Але міністерка вважає, що рівний доступ має бути ключовим принципом у публічних закупівлях.
«Ми повернемо аукціони, як тільки ситуація стабілізується», — запевнила Свириденко.
Водночас, глава Мінекономіки не виключила запровадження змін щодо електронних закупівель на постійній основі. Йдеться про опціональність аукціонів, яка, за даними Свириденко, передбачена директивами Європейського Союзу.
«Будемо робити аналітику, як ця зміна вплине на різні категорії закупівель. Було багато дискусій, чи потрібні аукціони для складних предметів закупівлі, наприклад, будівництва. Директивами ЄС передбачено, що аукціони мають бути опціональними. На вимогу World Bank Ukraine ми реалізовуємо окрему процедуру, в якій аукціони будуть опціональними, тобто на рішення замовника», — пояснила міністр.
Кабмін планує через один-два місяці проаналізувати результати торгів без аукціонів. Як зазначила Свириденко, якщо цифри підтвердять те, що стратегія тендерів без аукціонів може бути ефективнішою в різних категоріях, то аукціони повернуть у якості опціонального інструменту для всіх закупівель.
Постановою від 30 грудня уряд також скасував локалізацію для закупівель на потреби Збройних Сил України. Це стосується, зокрема, пікапів, вантажного транспорту та авто швидкої допомоги для наших захисників.