Чому Україні не списують борги, як Греції, розповів експерт

Олігархи хочуть зберігати довоєнні схеми та довоєнні заробітки, навіть за часів війни.

Чому Україні не списують борги, як Греції, розповів експерт
Чому Україні не списують борги, як Греції, розповів експерт

Про це під час ефіру розповів фулбрайтівський професор Університету штату Іллінойс, радник президента УСПП, ексзаступник міністра економіки України Володимир Рябошлик.

«Окрім корупції, процвітанню українській економіці, в контексті наповнення бюджету, заважає списання наших боргів. Зокрема зниження суми боргу та високої дохідності ОВДП. До речі, сума боргу не дуже велика, але через високі ставки дохідності за держоблігації, тобто обслуговування боргу, доводиться платити великі кошти. Україна є унікальною країною в сенсі сплати боргів під час повномасштабної війни. Це унікальне явище, так само як, і душити економіку податками», — каже радник президента УСПП.

За його словами, країни з набагато менш складною ситуацією спромагалися домовитися про списання боргів.

«Якесь списання у нас відбувається, але про відстрочки щодо зниження ставок, не чув. Навіть американські сенатори говорили по те, що треба займатися переглядом боргів для України. Однак в Україні ніхто не відгукнувся на цю пропозицію», — підкреслює Володимир Рябошлик.

На питання, чому наша влада не зацікавлена рятувати економіку, відповів наступне:

«Безліч держав використовують свою важку ситуацію, щоб списувати борги. Наприклад, у Греції не було війни, але вона оголосила дефолт. При чому вона набагато менша, ніж Україна, але отримала допомог на 200 млрд євро. Це не співставно з тим, що зараз отримує Україна. До речі, ці високі борги на совісті ексмінстерки фінансів Наталії Яресько. Вона поставила нас в таку ситуацію, що чим більше зростає економіка, тим більше ми повинні платити. Нинішній міністр фінансів замість розв'язання питань з боргами, каже, що Україна виплачує всі борги. До речі, до великої війни, у нас сплата відсотків перевищувала за борги перевищувала витрати на оборону. Зараз обслуговування боргу не перевищує, але воно співставно з витратами на оборону. Тому треба шукати, кому ж це вигідно. Насправді облігації олігархи тримають у своїх руках. Це їх дохід. У них є вплив на владу. Через це вони не поспішають ці відсотки скорочувати. Щобільше, у нас є ОВДП у гривнях, які тримаються нерезидентом. Тобто це Кіпр, і так далі. Тому наші олігархи зароблять на гривневих облігаціях переводячи їх на долари. Тобто олігархи хочуть зберігати довоєнні схеми та довоєнні заробітки, навіть за часів війни», — резюмує Володимир Рябошлик.