Мовні інспектори у Івано-Франківську не запрацюють, це поза законом — мовний омбуцмен

Тобто самої мовної інспекції, про яку розповів мер Івано-Франківська Руслан Марцінків не буде, вона не передбачена законом. Мер про неї заявив, бо має намір допомогти містянам захистити їх мовні права.

Мовні інспектори у Івано-Франківську не запрацюють, це поза законом
Мовні інспектори у Івано-Франківську не запрацюють, це поза законом

Про це ексклюзивно у коментарі повідомив уповноважений із питань захисту державної мови Тарас Кремінь.

«Звернувся до мера Івано-Франківська з проханням, щоб у місті було нарешті затверджено міську мовну програму. Адже Івано-Франківськ, чи не єдине мовне місто в країні обласного підпорядкування, де немає міської мовної програми. Однак у інформаційному просторі є присутність двомовності. Також є порушення законодавства у сфері обслуговування, також у освіті, оголошеннях та вивісках. Також на вулицях міста можна чути не державну мовну. Тому потрібно мати активу мовну стратегію на регіональному рівні. Мер міста зголосився її робити. Пізніше дізнався, що він вирішив створити так звані мовні інспекції. За законом такі мовні інспекції не передбачені. На цьому, якраз і грає російська пропаганда. Мовляв, в Україні з'явилися мовні поліцаї, які каратимуть порушників та хапатимуть людей за руку на вулиці. Саме так відреагувала російська пропаганда на добру та щиру ініціативу голови Івано-Франківська», — каже Тарас Кремінь.

При цьому, уповноважений із питань захисту державної мови повідомив, що міський голова може створювати робочі групи та комісії з метою перевірки на дотримання мовного закону у закладах в сфері обслуговування, у зовнішній рекламі та вивісках. А управління освіти може перевірити заклади освіти на дотримання мовного закону на питання забезпечення школярів українською мовою.

«Адже згідно зі спільним дослідженням з державною службою якості освіти, було помічено, що у закладах освіти є елементи застосування недержавної мови під час війни. Тому і створюються такі робочі групи, які дуже добре показали себе у Миколаєві. Там було змінено понад 1000 вивісок та оголошень на державну мову. Тобто робочі групи вийшли на місце і перевірили на дотримання мовного закону рекламу, вручивши приписи власникам таких установ, з вимогою привести все відповідно до законодавства. Тому сама ініціатива розробити та затвердити мову програму — на часі, особливо зараз, в умовах війни. Це треба буде робити зусиллями та апаратом Івано-Франківської міської ради. Залучати до цього громадськість. Ми готові їм всіляко допомагати. А ось окремого штату для так званих мовних інспекцій не буде. Лише чинні співробітники міської ради допомагатимуть у затвердженні мовного закону та захищатимуть права українців. Тобто самої мовної інспекції, про яку заявив мер Івано-Франківська не буде, бо вона не передбачена законом. Мер про це заявив, бо має намір допомогти містянам захистити їх мовні права «, — підкреслив Тарас Кремінь.

За його словами, у переважній більшості областей є програми, щодо захистити мовні права українців.

«Ми маємо понад півтисячі безоплатних мовних курсів, які організовані громадськими організаціями в бібліотеках та у закладах освіти. Однак мовна програма, яка буде затверджена в Івано-Франківську передбачає виділення коштів на закупівлю літератури, на організацію мовних курсів, проведення круглих столів та підтримку талановитих вчителів української мови та літератури та преміювання обдарованої молоді. Також на виготовлення методичної, наукової літератури, а також створення музичного та культурного продукту. Все те, що спонукатиме до кращого володіння державною мовою. Адже на території Івано-Франківської та сусідніх областей є багато переселенців, які вочевидь недостатньо володіють українською мовою. А мовні курси сприятимуть тому, щоб рівень володіння зростав та вдосконалювався», — резюмує Тарас Кремінь.