Україна стала країною чиновників — дослідник

Чиновництво задавило людей з підприємницькою жилкою. Саме чиновники мають системне мислення, яке вони нав’язали нації.

Сергій Коваленко
Сергій Коваленко

Про це в коментарі заявив незалежний дослідник історії України Сергій Коваленко.

«Якщо проводити аналогію з України 17-го і 21-го століть, то треба розрізняти зовнішнє управління та зовнішні впливи. Це різні речі. Також треба розрізняти якого рівня є зовнішнє управління. Стратегічного, оперативного чи тактичного. Головне проблема України після смерті гетьмана Богдана Хмельницького — стосунки з Річчю Посполитою. Тогочасна еліта Речі Посполитої виявилася не на висоті. З ними не можна було домовитися та розмежувати територію. Одна частина України була джерелом багатств панства Речі Посполитої, яким вони ніяк не могли поступитися. Саме тому Військо Запорозьке отримало тривалу та виснажливу війну. Воно ресурсно значно поступалося Речі Посполитій та не витягувало війни. Хмельницький пробував дисциплінувати Крим, який був під зовнішнім управлінням. Однак йому не вдалося це зробити», — каже історик.

Він нагадав, що у Війська Запорозького було 2 млн людей, а у Річі Посполитої 7 млн громадян. При тому, що 3 млн — це були русини, які проживали на західній України. Однак вони не підтримали Військо Запорозьке.

«Зараз без підтримки Заходу ми б не впоралися б з москвою», — каже дослідник.

Він підкреслив, що Богдану Хмельницькому ніде було взяти кадри. Адже Військо Запорізьке було великою територією, якою не можна було керувати без шляхти.

«Перший проєкт з відновлення Війська Запорозького було скасовано, бо повстали люди з гаслами свободи та рівності. Вони виступали проти феодалів, які очолили керівні посади. А обрання Івана Виговського гетьманом Війська Запорізького після смерті Богдана Хмельницького було символічним. Це був сигнал, що шляхта отримала владу у Війську Запорозькому», — підкреслює експерт.

На його думку, люди, які приходять до політичної влади в Україні, залишаються людьми старого світогляду.

«В 1991 році вважав, що Україна стане країною підприємців, а вона стала країною чиновників. Чиновництво задавило людей з підприємницькою жилкою. Частково це сталося тому, що підприємці почали розв’язувати свої проблеми, які їм створювали, завдяки хабарям. Тобто підприємці пішли не правовим, а корупційним шляхом. Тому чиновники перемогли. Вони мають мислення системи. Це мислення вони нав’язали нації», — резюмує дослідник.