Україна та Албанія підписали 10-річну угоду про співробітництво

Україна та Албанія підписали довгострокову угоду про співробітництво та підтримку.

Україна та Албанія підписали 10-річну угоду про співробітництво
Україна та Албанія підписали 10-річну угоду про співробітництво

Угода охоплює такі аспекти, як безпека та оборона, кіберзахист, співробітництво у галузі оборони, розвідки, безпеки, а також хімічну, біологічну, радіологічну та ядерну (ХБРЯ) безпеку й захист.

Крім того, угода передбачає гуманітарну протимінну діяльність, підвищення стійкості критичної інфраструктури до атак, а також співробітництво у разі майбутнього російського збройного нападу на Україну.

Угода була підписана в Давосі, 21 січня 2025 року та розрахована на 10 років, протягом яких країни будуть підтримувати безпекову та оборонну діяльність, зосереджуючись на найбільш нагальних потребах і сприяючи оперативній сумісності з євроатлантичними партнерами.

Албанія сприятиме тренуванням українських військових у багатосторонніх форматах, реалізовуватиме програми підготовки тренерів та зробить внесок у коаліцію винищувачів, забезпечивши підготовку українських пілотів і технічного персоналу англійською мовою.

У межах угоди країни збільшать підтримку оборонно-промислового комплексу шляхом залучення додаткового фінансування для розробки та виробництва зброї, спільної розробки озброєння, а також інтеграції оборонно-промислового комплексу у Європейську оборонно-технологічну та промислову базу.

Планується розширити співпрацю у сфері кіберзахисту, включно із запобіганням, виявленням, стримуванням і припиненням кіберагресії, кібершпигунства та гібридної війни. Україна забезпечить обмін інформацією з Албанією та розвиток практичного співробітництва у впровадженні передових комунікаційних і інформаційних технологій.

З початку повномасштабного вторгнення росії Албанія надає Україні військову та гуманітарну допомогу та продовжуватиме робити внески для задоволення найбільш нагальних потреб.

Одним із ключових пунктів співпраці стала підтримка у випадку повторної агресії росії проти України. У таких випадках Албанія забезпечить швидку та постійну політичну, безпекову, оборонну, гуманітарну та економічну допомогу.

Окрім цього, угода охоплює багато сфер функціонування держав, таких як економіка, освіта, торговельні відносини та правосуддя.