Українські аеростати дозволяють ретранслювати зв’язок на 100 км

Аеростати української компанії Aerobavovna дозволяють ретранслювати зв’язок та вести розвідку на відстань до сотні кілометрів.

Команда «Аеробавовни» не покидає свою першу ідею – зупинити атаки російських «шахедів»
Команда «Аеробавовни» не покидає свою першу ідею – зупинити атаки російських «шахедів»

Про ренесанс тактичних «дирижаблів» виданню Spectrum розповів генеральний директор компанії Юрій Висовень.

Виготовлені з легких полімерів та наповнені гелієм аеростати стали важливою частиною оборонної інфраструктури українських військ, надаючи їм перевагу у війні дронів та розвідці.

З 2023 року компанія розгорнула десятки аеростатів, оснащених антенами, радіоретрансляторами та детекторами дронів, у зоні бойових дій. Завдяки високотехнологічному обладнанню на борту ці системи дозволяють розвідувальним та ударним дронам досягати більш віддалених цілей, а також допомагають знаходити ворожі наземні станції управління.

«Для багатьох задач аеростати залишаються кращими за будь-яку альтернативу, яку ми можемо мати», — каже Юрій Висовень. «Їх можна розгорнути за лічені хвилини та залишатися у повітрі упродовж кількох днів».

Історія Aerobavovna почалася в 2022 році, коли інженери Дмитро Хмара та Олександр Лозинський шукали способи створити повітряну пастку для «шахедів», однак проєкт зазнав провалу. Незабаром вони знайшли нове застосування своїм аеростатам у ніші ретрансляторів сигналу для дронів. Перший такий піднявся у повітря наприкінці того ж року разом радіопередавачем Motorola 1000.

Сьогодні аеростати компанії оснащені тактичними радіостанціями, які розширюють зону захищеного зв’язку між двома користувачами на відстані до 100 кілометрів один від одного. Вони також оснащені розвідувальними засобами, які можуть триангулювати позиції ворожих операторів БПЛА на відстані майже до 90 км.

Конструктори Aerobavovna розробили низку технічних рішень, покликаних вирішити проблеми з роботою системи за несприятливих умов. До прикладу, інтегрований механізм стабілізації забезпечив працездатність за швидкості вітру до 90 кілометрів на годину, а антени зв’язку отримали додатковий механізм для утримування положення у потрібному напрямку.

Швидкість розгортання виявилась пріоритетною для військових техніків, тому система отримала електричну лебідку, яка забезпечує підйом аеростату упродовж кількох хвилин.

«Нашу найменшу модель можна встановити за сім хвилин з моменту виходу з машини до моменту підйому на висоту 500 метрів», — сказав Висовень.

Команда «Аеробавовни» не покидає свою першу ідею — зупинити атаки російських «шахедів». Разом з партнерами з Maxon Systems вони хочуть використовувати аеростати як носії для дронів-перехоплювачів, які б автономно збивали ворожі цілі.

«Перевага розміщення дрона-перехоплювача на аеростаті полягає в тому, що ви вже перебуваєте на висоті Шахеда», — каже Висовень. «У вас не так багато часу, щоб перехопити їх, тому допомагає те, що ви вже там, нагорі».

Проєкт перебуває на ранніх етапах випробувань та все ще може зіткнутися з багатьма проблемами. Але якщо все піде за планом, перші аеростати можуть надійти військовим вже до кінця цього року.