Рада має ратифікувати невідомо що — експерт про «надрову угоду» з США

В цій угоді немає жодної конкретики. Адже є невідповідність між назвою угоди та текстом самої угоди, тому треба дивитися на інші документи.

Рада має ратифікувати невідомо що — експерт про «надрову угоду» з США
Рада має ратифікувати невідомо що — експерт про «надрову угоду» з США

Про це в коментарі заявив експерт з економічних та політичних питань Юрій Гаврилечко.

«На сайті Кабміну не має інформації про угоду між Києвом та Вашингтоном, щодо надр. Там є лише угода між урядом України та урядом США про створення американсько- українського інвестиційного фонду відбудови. Де ви в ній знайшли, щось про корисні копалини? В якості сторін угоди визначені уряд США та уряд України. А далі пішла суцільна фантастика, адже в угоді нічого не згадується про фонд відбудови України. Політика сторін полягає в тому, щоб корпорація США з фінансуванням міжнародного розвитку, уклали угоди до якого будуть вноситися зміни відповідно до її положення», — каже експерт.

За його словами, метою угоди є подальший розвиток економічного співробітництва між сторонами на підставі столонної угоди.

«Стає все більш заплутано. То ж про який Маршала або відбудову України йде мова? В угоді сказано лише про стратегічне партнерство без жодної конкретики. Лише зазначено про звільнення від оподаткування третіх сторін на користь партнерів. Тобто сторони домовляться, що буде створено „щось“, яке під час комерційної діяльності не буде оподатковуватися. Також вони домовляться, що уряд України забезпечує вільну конвертацію гривні в долари. Поки немає документу угоди, немає про що говорити», — підкреслив Ю. Гаврилечко.

За його словами, про військову допомогу є лише 5 пункт статті 6, де сказано про внески.

«Зокрема, поки не зрозуміло, як само уряд США надаватиме Україні нову військову допомогу. Поки питань до цієї угоди більше, ніж відповідей. В цій угоді немає жодної конкретики. Однак є невідповідність між назвою угоди та текстом самої угоди, то треба дивитися на інші документи», — зазначає експерт.

При цьому він підкреслив, що в угоді немає термінів, щодо її ратифікації з боку Верховної Ради. Хоча в чинному законі України терміни є.

«То ж чим будемо користуватися? Крім того, ми не розуміємо, про що саме ми домовляємося з США. Немає тексту повної угоди. А там може бути все, що завгодно. Тобто поки немає всіх документів, пов’язаних з цією угодою, які б розтлумачили, а що мається на увазі, то куди ж ми поспішаємо? Ще раз наголошую в самій угоді термінів підписання немає. Крім того, після підписання угоди фонд не створюється», — резюмує Ю. Гаврилечко.

Нагадаємо, що угоду про надра, яку було укладено між США та Україною 30 квітня, в Білому домі назвали «першим у своєму роді історичним партнерством. Прем'єр Денис Шмигаль сподівається, що Верховна Рада ратифікує підписану зі США угоду про надра до 8 травня. Таке сподівання він висловив під час години запитань до уряду у Верховній Раді.