В Україні мають знизити зарплати суддям у десятки разів — Юрій Гаврилечко

Влада на 2025 рік готує українцям держбюджет виживання, тюрму за зберігання незадекларованих дров та трудову повинність. А кісткою стане так звана Вовіна тисяча, яка, до речі, зовсім не 1000, а набагато менше. Яку загрозу несуть такі ініціативи від влади та до чого готуватися, журналісти запитали у експерта з економічних та політичних питань Юрія Гаврилечка.

Юрій Гаврилечко
Юрій Гаврилечко

— Рада прийняла бюджет на 2025 рік, що зміниться для українців?

— Це абсолютно неадекватний документ. Так само, як і бюджет на поточний рік та 2023 рік, адже вони нічим не відрізняються від бюджету мирного часу. У нас збільшилися видатки на оборону, але це не робить держбюджет, бюджетом воєнного часу. Щобільше, не зрозуміло, як можна заморожувати соцвиплати та мінімальну зарплату, водночас підвищуючи оклади держслужбовцям? Коштів на зарплати суддям виділяється більше, ніж грошей на виплати ВПО чи відновлення житла внаслідок обстрілів. У нас судді найбідніші чи потребують додаткового соцзахисту? Україна є єдиною європейською країною, де зарплата суддів в десятки разів перевищує мінімальну зарплату. Якщо Україна йде до ЄС, то має знизити зарплати суддям у десятки разів, як в Європі.

— Що заважає зменшити зарплати суддям, чиновникам, прокурорам, депутатам та їх помічникам?

У нас депутати стали незалежними від виборців і роблять, що їм заманеться. Адже за ними немає контролю через принцип вільного мандату. Саме тому вони не зменшують, а збільшують собі зарплати.

— Треба змінювати виборчу систему?

— Не виборчу систему, а принципи, які закладені в чинну виборчу систему. Адже, якщо вільний мандат буде зберігатися, то яка різниця у який спосіб буде обертатися депутат. А депутати обрані в межах пропорційної системи є непідконтрольними та непідзвітними партійному керівництву. Тобто вони можуть спокійно вийти з партії, фракції, але залишатися нардепом до кінця каденції парламенту. Кого вони представляють?

— Влада каже про економію та нестачу коштів в бюджеті. При цьому запускається ініціатива Зеленського 1000 грн кожному. Це до виборів? Де брати гроші?

Незрозуміла природа цих коштів. Людям обіцяють щось надати. І це будуть не гроші, а віртуальний переказ на карту кешбеку. Це теж не гроші, а певні зобов’язання з боку держави покрити частину ваших видатків та жорстко обумовлену частину можливостей якої розписані постановою уряду. Щобільше, ці гроші вважатимуться доходом, та обкладатимуться податками. Тому це вже буде не 1000 грн, а 800 грн, які можна витратити лише на обмежений перелік товарів та послуг лише за кілька місяців. Крім того, користувачі карти кешбеку мають надавати свої дані про трансакції стороннім особам.

Крім того, міністр фінансів не знає, скільки коштів залишилося від західних партнерів, у вигляді невикористаної частини. Він навіть не підіймає персональну відповідальність чиновників, які їх не використали. Немає цифри скільки потрібно грошей. Також не відомо звідки вони візьмуться.

— Це соціальна несправедливість, якщо люди, у яких немає Дії, їх не отримають. А це безліч пенсіонерів, які не зможуть купити собі смартфон…

Все набагато веселіше. Зараз для того, щоб покрити частину видатків громадянин має десь придбати смартфон та карту мобільного оператора та сплатити за його послуги, все це коштує грошей. Також на телефон треба установити Дію. Після цього треба оформити банківську карту та підписати угоду з банком, який може змінювати умови договорів зі своїм клієнтом. Також він може передавати інформацію про його трансакції третім особам.

— У нас зникає банківська таємниця?

Вона не просто зникає, а починає існувати самостійно і незрозуміло у яких межах. В цій ситуації виграють в першу чергу банки.

Українців шокувала новина про те, за зберігання дров без документів можна отримати штраф у 30 тисяч грн, або 7 років тюрми? Тепер всіх селян у тюрму за те, що вони зрубали власний сад, щоб обігрітися?

Фактично з прийнятим законом 9665, так. Чим має підтвердити селянин або мешканець приватного будинку наявність дров? Якщо ти зрубав дерева, які належать тобі? Як ти маєш доводити, що це твоє? Тобто прокуратура має доводити чиї ці дрова. А тепер уявіть собі кількість справ.

Це подвійне мавпування з радянської практики та сучасної російської. Чому наші депутати використовують російське законодавство і намагаються його відтворити в українському, запитання до нардепів, а не експертів.

Крім того, за зберігання вогнепальної зброї чомусь передбачено 3 роки в’язниці, а за дрова — 7 років. Чому так, знову запитання до народних обранців. Ще раз наголошую, що вони не відповідають перед виборцями, а не перед партією. Вони абсолютно вільні. Тому він звітує лише перед тими, хто йому платить. Саме тому не може бути викоренена політична корупція. А без її викорінення ми й надалі бачитимемо такі ж злочинні законопроєкти.