Небезпечний полонез на українсько-польському кордоні
Польща планує будувати загороджувальну лінію на кордрні з Україною, — про це заявив чинний прем’єр Республіки Польща Дональд Туск.
Такий крок наврядчи можна назвати дружнім, надто коли це робиться ще так демонстративно: підкреслити окремішеість України від Європи. І це після того, як наша сторона зробила значні кроки назустріч полякам у справі ексгумації тіл жертв волинського конфлікту. Про політику Польщі та наші відповіді на сучасні геополітичні виклики говоримо з Суддею Конституційного Суду України у відставці Віктором Шишкіним.
Про винних у Волинському конфлікті: поляки-католики нав’язували свою віру, хоча Волинь була православною, а родючі українські землі віддавали полякам і гнобили українців. Про це під час ефіру заявив Суддя Конституційного Суду України у відставці Віктор Шишкін.
«Поляки не змогли подавити Коліївщину, хоча її самі й спровокували. А підіграла їм у цьому Катерина ІІ. Тому „кримська весна“ чи ОРДЛО — не новації. Все це притягнуто звідти тільки на нових реаліях. Якщо подивитися, коли особливо польська шляхта ненавиділа українців, то це відбувалося, коли при владі у Речі Посполитій були саме поляки, а не литовці з Великого князівства Литовського. До речі, цей момент наші історики чомусь серйозно не досліджували», — каже В. Шишкін.
Віктор Шишкін зазначив, що буває 4 види протиріч: національне, релігійне, класове, а також по лінії колонія-метрополія.
«Всі ці чотири протиріччя відбулися на Волині, саме тому там виник збройний конфлікт між українцями та поляками. Зокрема поляки-католики там нав’язували свою віру, хоча Волинь була православною. На Волині було мало родючих земель, бо там болотна місцевість. А значну частину родючих земель роздавали польським військовослужбовцям. При цьому москалі віддали полякам українські землі за укладеним Ризьким мирним договором 1921-го року. Хоча Волинь ніколи не була в складі саме Польської держави. Крім того, політика Варшави стосовно Волині була колоніальною. Саме ці протиріччя і породили Волинський конфлікт. Переважно у конфліктах не буває так, що хтось 100% правий, а хтось винен, але в цьому випадку праві українці, бо боролися за себе, за своє право на життя, бо їх виганяли з власної хати.», — резюмує В. Шишкін.