Недодиджиталізація
Далі президентських роликів диджиталізція не пішла. Депутати не відповідають на електронні листи-звернення громадян, а в апараті Верховної Ради для цих потреб існують дерев’яні скриньки.
Під час передвиборчої кампанії президента Володимира Зеленського обіцяли провести диджиталізацію даних. Це модне слово означає переведення інформації в цифрову форму. Зокрема, передбачалося запустити проект «Держава у смартфоні», який мав поліпшити життя пересічним українцям і ускладнити його для корупціонерів. Однак далі президентських роликів диджиталізція не пішла. Депутати не відповідають на електронні листи-звернення громадян, а в апараті Верховної Ради для цих потреб існують дерев’яні скриньки. Іншими словами, влада ховається від народу. У цьому встиг переконатися представник ініціативної групи за невідкладне впровадження ЄДСМ, Іван Марченко. Далі — з його слів.
«Тільки-но у квітні, у Верховній Раді зареєстрували проект закону про ЄДСМ, мій колега і народний депутат України ІІ-го скликання, Дмитро Степанюк, написав звернення до голови комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, Андрія Геруса, з вимогою підтримати документ і відправив його на і-мейл. Я у нього запитую: «У Вас хоч є якесь підтвердження, що звернення потрапило до комітету?». У відповідь почув таке: «Я не знаю». Тому, випросив у Степанюка паперовий екземпляр звернення, щоб зареєструвати його у парламенті.
На минулому тижні, я разом з засновником Руху власників зброї Веніаміном Тимошенком та експертом громадської ради при Держстаті України Анжелою Вороновою ходили до «комітету Геруса». Він зачинений, а відповідь на звернення так і не надійшла. Коротше, ми бродили урядовим кварталом, поки не зайшли до відділу з питань звернень громадян Верховної Ради України. Я зателефонував до чиновників і попросив вийти та прийняти звернення. Утім, зустрітися вони відмовилися, сказавши, що для цього є дерев’яні скриньки. Зрештою, ми туди таки вкинули наші звернення. Щоб дізнатися про їх подальшу долю, нам дали номер телефону відділу апарату Ради.
Телефоную наступного дня — звернення не підходить. Ми, буцімто не фізичні, а юридичні особи. Потім, їх таки передали на відділ реєстрації кореспонденції, але там не працювали комп’ютери. Тож, мені не залишалося нічого іншого, як особисто надіслати звернення з вимогою запровадити ЄДСМ до депутатів комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг. Взяв 24 електронні адреси парламентарів, але до жодного достукатися так і не вдалося. Пошта видавала помилку відправлення листа. І це при тому, що адреси скриньок я брав на офіційному сайті Верховної Ради!
Як ми — громадянське суспільство — можемо взаємодіяти з владою, якщо вона нас не хоч чути. Якщо вона надає неправильні електронні адреси і намагається заховатися від нас під ковпак? Веніамін Тимошенко мені сказав: «Ти знаєш, поки тут не буде стояти тисяча людей, ніхто не вийде». На жаль, мій колега має рацію. Це сумні реалії сьогодення".