Володимир Волков: Партнерські відносини з Китаєм — це єдиний вихід для збереження євроатлантичної інтеграції
Утім, між Україною і Піднебесною зараз не все так просто.
![Володимир Волков: Партнерські відносини з Китаєм — це єдиний вихід для збереження євроатлантичної інтеграції](https://i-ua.tv/img/790x450/6/photo20211214122354-c5306343.jpg)
Про що насправді говорили Путін та Байден, можна тільки здогадуватися. ЗМІ публікує лише офіційні, канцелярські заяви. Та чи їх достатньо для того, аби зробити висновки? А може Україні варто поставити на інших міжнародних партнерів? Голова Української військової організації «Спас — 23» Володимир Волков вважає, що Україні треба налагодити відносини з Китаєм. Про важливість партнерства з Піднебесною він розповів у інтерв’ю для i-ua.tv.
— Чому для України є настільки важливими добрі відносини з Китаєм?
— Перш за все, вони зможуть зберегти курс на євроатлантичну інтеграцію України. Наразі він опинився під серйозною загрозою. Перемовини наших друзів зі США з путінською Росією можуть закрити доступ до руху України в Євроатлантичний Альянс. Ми для великих гравців — лише розмінна монета, яка має ризик знову опинитися у зоні впливу агресорів з Кремля. Тому, єдиний вихід для збереження українського курсу на НАТО — це відносини з Китаєм. Розгортання повномасштабних економічних, гуманітарних та соціальних програм.
— Чому саме Китай? Нащо Піднебесній наша євроатлантична інтеграція?
— А для чого запускалися такі проекти як «Один пояс, один шлях» (глобальна стратегія інфраструктури, яку у 2013 році ухвалив уряд КНР для інвестування у майже 70 країн та міжнародних організацій — ред.)? На його меті — поновлення Великого шовкового шляху. Наразі Китай дуже зацікавлений у європейському ринку. Його уряд не знайшов кращої бази для сервісу, складування і хабу, ніж Україна. Повторюся ще раз: Піднебесна зацікавлена у відносинах з Європою. З Росією вона їх вже побудувала на пряму, через Дальній схід та Урал, чи Казахстан. А ось з Європою Китай їх просуватиме через Україну. Саме тому, він підтримає всі наші ініціативи у напрямку до НАТО.
Повірте мені, Китай — партнер, який найбільше за всіх зацікавлений у збереженні вектора євроатлантичної інтеграції України. Наскільки зацікавленні у цьому США, ми вже дізналися по зустрічі Байдена і Путіна в Женеві і їх останній телефонній розмові. Росія хоче залишити Україну у зоні свого впливу.
— Путін істерить, він не хоче бачити Україну в НАТО і ставить умови Заходу.
— Абсолютно вірно. США, думає, перш за все, про власні інтереси, а тому не проти дружити з Росією. Щоб досягти успіху, Україна має стати самостійним гравцем. А міцні партнерські відносини з Китаєм — це єдиний вихід для збереження євроатлантичної інтеграції. Утім, між Україною і Піднебесною зараз не все так просто.
— Чому?
— Усе почалося у 2013 році із зерна. Тоді Україна взяла від Китаю оплату на 2 мільярди 850 мільйонів доларів наперед. На сьогоднішній момент, жодної тони зерна ми їм так і не поставили. Яценюк і всі інші називали цю угоду корупційною і приписували її авторство уряду Януковича. Але сам факт незмінний. Ми перед Китаєм залишилися в боргу.
Другий ганебний факт — це «Мотор Січ». Україна взяла з Піднебесної майже 3 мільярди інвестицій, але потім почався реверс, щось на кшталт націоналізації підприємства. Але і тут китайське керівництво проявило мудрість і зробило крок на випередження від явного конфлікту. У Гаазький суд проти України подали позов 6 фізичних осіб на 4 мільярди 590 мільйонів доларів. Думаю, у будь-якому випадку, за ними стоїть Пекін. Мабуть, нам зробили реверанс? У суд подали позов фізичні особи, залишивши українському керівництву можливість для політичного врегулювання.
Тобто, якщо в 2022 році відбудеться зустріч українського та китайського президентів, України є шанс вирішити усі питання пов’язані з «Мотор Січ» за допомогою рації та дипломатії. Саме тому, я наполягаю, на поліпшенні відносин з Піднебесною. На жаль, перемовини Байдена та Путіна закривають можливість для України шляху у західному напрямку та продовження політики у напрямку до європейської інтеграції.
— Як, на Вашу думку, можна поліпшити відносини з Китаєм?
— Давайте починаємо з простих зрозумілих та надійних засобів, з народної дипломатії, з обміну студентами. Насправді, це — дуже гарний формат. Бо обмін студентами передбачає і обмін ідеями молоді обох країн. Молоді люди, на етапі спільного навчання, формують міжособистісні стосунки, у майбутньому, вони неодмінно закладуть відносини на рівні національних еліт. Так чи інакше хтось із сьогоднішніх студентів вийде на рівень політика, чи державного службовця. І це допоможе налагодити відносини з китайською елітою, яка все більше і більше стає панівною у світі.
Можливо, комусь такий проект здаватиметься дрібним. Утім, він зможе витягнути Україну з пастки великих гравців, які використовують її у своїй грі як пішака. Зрештою, їх можна зрозуміти. Будь-яка країна ставить власні інтереси на перший план. Утім, де ми з вами, де Україна, зрозуміло, що це дуже невигідно для нас. Ми також маємо свої інтереси, і ми не хочемо бути пішаком, фішкою, ставкою у інтригах більш потужних гравців.
Зараз я би порекомендував керівництву України виходити на рівень самостійних міжнародних відносин виключно в інтересах держави. А це — прямі контакти та відповідальність за долю нації. Думаю, студенти нас — Україну врятують, як вони це робили завжди. Як вони це зробили на Майдані Незалежності в Києві, коли зупини процес скатування України у російське болото та згортання євроінтеграції. Як студенти зробили це в Китаю коли врятували демократію на площі Тяньаньмень, і Піднебесна обрала курс під назвою «одна країна, два строї». Так само молодь зможе протягнути руку допомоги і зараз. Врятувати євроатлантичний вектор України, шляхом обміну студентами двох дружніх країн.
Слава Україні!