Новорічні ялинки в метро — це єдиний оптимальний варіант прикрасити міста в умовах війни, — експерт
В Києві та інших містах України планується масове прикрашання ялинок перед Новим роком. Але наскільки це доречно в умовах військової реальності? Чи треба витрачати гроші з бюджету, коли на фронті не вистачає амуніції? Про це розповів політичний та громадянський діяч Костянтин Матвієнко.
Чи доречні взагалі такі масштабні святкування зараз?
Перше питання — це використання коштів. Кошти платників податків зараз не можуть ніяким чином використовуватись для таких заходів. Це можуть бути лише спонсорські кошти. Хоча я не уявляю собі спонсорів, які б віддали ці кошти на святкування, а не в госпіталь для поранених, наприклад. Тут є один виняток — це діти. Новорічне свято для дітей проводити очевидно потрібно — в тих традиціях, в яких діти очікують Нового року. Хоча національні традиції України — це святкування Дня Святого Миколая та Різдва, є діти, які очікують саме це свято новорічної ночі. Але для цього треба пам’ятати про певні правила безпеки — захід повинен проходити в закритому приміщенні, не на вулиці. Зрозуміло, що ніякої ілюмінації зараз бути не може з точки зору безпеки та економії електроенергії. Але це зробити можна переважно завдяки спонсорським коштам. Є територіальні громади, як, наприклад, в Тростянці, де встановили ялинку незламності, але там використовуються зовсім не бюджетні кошти.
Якщо поглибитися в питання безпеки, чи доречно проводити подібні заходи та прикрашати ялинки у метро, як це зробили, наприклад, у Харкові?
Це цілком економний варіант, який є зараз оптимальним. Сучасні освітлювальні прилади дуже економні з точки зору використання електроенергії. Крім того, цілком можливо, що вони працюють на акумуляторах чи батарейках, які вже придбані. Святкування в метро, якщо це не заважає руху потягів, — це ідеальний варіант. Бажано, щоб для цього використовувалися небюджетні кошти.
Досить багато киян та громадян України з інших міст підписали петицію проти прикрашання міст. Чому Кличко все одно наполіг на цьому?
Мені дивна взагалі його поведінка. Зараз ілюмінація не є доречною ні з якої точки зору. Кличко, з одного боку, публічно закликає киян залишати місто через дефіцит електроенергії, а з іншого — витрачає її на святкування. Я багато в чому не розумію дій міської влади, зокрема, в цьому питанні також.
Наскільки взагалі людям зараз хочеться святкувати? Бо деяких громадян ці заходи можуть і образити, бо їхні родичі гинуть на фронті.
Тут кожен повинен вирішувати сам для себе. Вдома, якщо є така можливість, можна і посвяткувати Новий рік. Але всі розуміють, що навіть у такий день будуть відключення світла, тому що ворог завжди може вдарити по інфраструктурі. Буквально вчора величезна маса дронів атакувала Одеську, Запорізьку, Дніпропетровську області. Тому кожен вирішує для себе сам — хто і при свічках привітає один одного. Але потрібно пам’ятати, що масові гуляння на вулиці абсолютно недоречні не тільки в новорічну ніч, а й в любий інший день. Взагалі, свята і призначені для того, щоб відпочити та розслабитися, підтримати сімейні стосунки, відчути святкову атмосферу. Це своєрідне психологічне розвантаження для нашого народу.