Смачні традиції, або що приготувати на новорічну вечерю?
Свято. Диво. Новий рік. Для когось — це сімейний день, коли вся родина прикрашає ялинку, готує олів’є та запалює бенгальські вогні. Для інших — це свято, коли можна відпочити з друзями, випити шампанського та потанцювати.
У кожної сім'ї є свої традиції. Так і в новорічну ніч господині та господарі готують щорічні страви. Ми опитали українців, що смачного вони куштують у вечір з 31 грудня на 1 січня.
«Щорічно вдома на Новий рік кухня не затихала, мама готує буженину (м'ясо, запечене в духовці одним великим шматком). Також родина готує типові новорічні салати: олів'є, крабовий та салат „З ананасами“ (яйця, курка, ананаси, твердий сир і майонезна заправка)», — згадує Олег, 23 роки.
«Традиційно на Новий рік ми збираємося великою нашою родиною і готували святковий стіл. Намагалися завжди приготувати 12 страв, як вдячність року і всім 12 місяцям. Ми завжди готуємося м'ясні страви. Зазвичай це качка або курка з яблуками або апельсинами. Обов'язково буженина, риба запечена. Полюбляємо бутерброди з червоною рибою і червоною ікрою. Із салатів — „Ірина“ (ананаси, курка, гриби, сир)», — розповідає Оксана, 44 роки.
Проте Новий рік — це початок відродження природи, новий етап, тому багато хто пробує невідомі страви або модернізує вже знайомі. Так Оксана робить царське олів'є, в яке замість звичної ковбаси додає лосось та червону ікру.
«Ми з хлопцем майже нічого не готуємо; піцу та суші замовляємо. Але цьогоріч плануємо зробити брускети з в'яленими томатами та червоною рибою. І приготувати салат „Єврейський“, а подати його у вафельних тарталетках. А ще у нас уже третій рік поспіль буде новорічний тортик, як додатковий сюрприз», — ділиться своїми новорічними планами Валерія, 22 роки.
Рецепти новорічних страв
Буженина з часником
Інгредієнти:
- свинина — 1 кг;
- часник — 8−10 зубчиків;
- діжонська гірчиця — 4−6 ст. л.;
- оливкова олія — 2 ст. л.;
- коріандр — 1,5 ст. л.;
- насіння селери — 1 ст. л.;
- фенхель — 1 ст. л.;
- перець, сіль — собі до смаку.
Спосіб приготування
- Візьміть часник і максимально подрібніть його.
- Потім дістаньте свинину та добре промийте, після чого просушіть м'ясо паперовим рушником. Ножем акуратно зробіть надрізи, а в отвори покладіть подрібнені зубчики часнику.
- Зерна коріандру, фенхель і селеру ретельно перемішуємо у ступці для спецій. Туди додайте оливкову олію, діжонську гірчицю, часник, сіль і перець.
- Цим соусом треба обмазати свинину та дати їй настоятися в холодильнику від двох годин до доби.
- За 30 хвилин до запікання м'яса дістаньте м'ясо з холодильника. Потім загорніть свинину у фольгу та поставте в розігріту духовку. Час приготування — 45−55 хвилин при 180−190 градусах.
- Після випікання рекомендується залишити запечену буженину у фользі ще на пів години.
Салат з ананасами, або «Ірина»
Інгредієнти:
- куряче філе;
- сир твердий;
- ананаси консервовані;
- кукурудза консервована;
- мариновані гриби;
- майонез;
- сіль, перець — собі до смаку.
Спосіб приготування
- Відваріть курячу грудинку.
- Наріжте філе кубиками.
- Якщо ананаси в банку вже кубиками, залишаємо їх такими ж, такий. А якщо кільцями, то необхідно порізати кубиками і так само додаємо в миску до курки.
- Відкрийте баночку кукурудзи, злийте з неї непотрібну рідину, а кукурудзу перекладіть до решти інгредієнтів.
- Далі туди ж натріть на крупній тертці сир.
- Мариновані гриби наріжте так, щоб усі інгредієнти були приблизно одного розміру.
- Тепер заправте весь салат майонезом, перемішайте, і при необхідності додайте солі.
- Приберіть готову страву на пів години в холодильник для того, щоб салат трохи настоявся.
- Для краси можна додати зелень.
Царське олів'є
Інгредієнти:
- слабосолона червона риба (лосось або сьомга) — 300 г;
- червона ікра;
- морква (великого розміру) — 1 шт.;
- картопля — 4 шт.;
- яйце — 4 шт.;
- горошок (консервований) — 150 г;
- свіжий огірок — 2 шт.;
- цибуля ріпчаста — 1 шт.;
- сметана середньої жирності (або майонез) — 150−200 г;
- сіль, перець — собі до смаку.
Спосіб приготування
- Ретельно промийте коренеплоди, очищаючи верхній шар за допомогою щітки. Проваріть близько 25 хвилин до м’якості (за бажанням посоліть, це тільки посилить смак овочів).
- Після цього остудіть, очистіть від шкірки і наріжте у вигляді кубиків. Розкладіть по різних тарілках.
- Відварені курячі яйця (час варіння — 10−12 хвилин з моменту закипання) очистіть та дуже дрібно нарубаєте.
- В огірків, якщо шкірка досить щільна, зріжте верхній шар. Занадто великі насіння також рекомендується витягнути. Нарубаєте кубиками.
- Цибулю дрібненько нашинкуйте. Краще використовувати салатні сорти з найменшою смаковою різкістю. Або ж можна замаринувати її: залити окропом, додати туди оцет і цукор, залишити на 15 хвилин.
- Злийте з горошку розсіл.
- Кожен інгредієнт, за винятком яєць, в окремій тарілці перемішайте зі сметаною (або майонезом) — це дозволить салату рівномірно просочитися.
- За допомогою спеціальної форми-кільця викладіть на плоску тарілку компоненти шарами: картопля, риба, цибуля, морква, горошок, огірок.
- Зверху прикрасьте композицію червоною ікрою.
Салат «Єврейський»
Інгредієнти:
- плавлений сирок;
- яйця;
- часник;
- майонез;
- сіль і перець — собі до смаку.
Спосіб приготування
- Яйця відваріть і натріть на крупну тертку.
- Сир плавлений також натріть.
- Перемішати яйця та сир.
- Часник дрібно наріжте та додайте до яєць і сиру.
- Заправте майонезом.
- Можна їсти так, а можна в тарталетках або намазати на грінки.
Окрім цього, бутерброди з червоною ікрою або рибою краще робити з вершковим сиром. А також до лосося чи сьомги можна додати шматочок лимона. Але головне — це смачний свіжий хліб.
Але цьогорічне 1 січня не таке веселе, як зазвичай. Хтось зустрічає його в окопах, хтось — в укритті, а хтось — далеко від своєї домівки. І не всі можуть дозволити собі покуштувати смачну домашню їжу. Але кожному в цей день хочеться новорічного дива. І українці загадають єдине бажання, яке набере ще більшої сили.