1XBet: історія про російського букмекера, який отримав ліцензію в Україні під час війни

Не лише європейські країни, а й Україна приймає російський бізнес, який намагається обійти санкції. Однією з таких компаній є букмекерська контора 1XBet. Вона має російських кінцевих бенефіціарів, але отримала ліцензію під час війни в Україні і зараз намагається використовувати свій вплив, щоб обійти санкції в різних країнах.

1XBet: історія про російського букмекера, який отримав ліцензію в Україні під час війни

Хто володіє 1XBet?

1XBet працював в Україні ще до того, як азартні ігри легалізували. Таким чином у ПриватБанку платежі на букмекерську базу назвали ЖКГ.

«Офіційний» 1XBet, зареєстрований в Україні, діє від імені ТОВ «Ваша букмекерська компанія». Він був зареєстрований у червні 2021 року і, з юридичної точки зору, не має жодного зв’язку з російською компанією, окрім бренду. До такого висновку дійшли фахівці Української комісії з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ). Тому і видали ТОВ «Ваша букмекерська компанія» дві ліцензії. Одну — на букмекерську діяльність та іншу на організацію азартних ігор в Інтернеті. У підприємства є один «власник» Цибін Сергій Петрович. У цього бізнесмена з Дніпра є й інші сумнівні активи. Він та його родина пов’язані з деякими бізнесами в Україні та за кордоном.

Офіційно 1XBet — це велика фрагментована структура, що складається з сотень компаній по всьому світу. Це багаторівнева система офшорних підприємств, які переплітаються між людьми, послугами та контрактами. Одні компанії відповідають за розвиток, деякі за маркетинг, інші за фінанси, інтелектуальну власність та інші види діяльності. Юридично, в цій групі немає єдиного кінцевого власника, і може здатися, що між деякими компаніями немає жодного зв’язку. Ця система була побудована близько 15 років тому для того, щоб 1XBet могла діяти як легально, так і нелегально. А реальні власники були захищені від претензій державних органів і правоохоронних органів різних країн.

Однак, кінцеві власники цього бізнесу існують. З моменту заснування 1XBet це троє росіян: Роман Семьохін, Сергій Каршков і Дмитро Казорін. Вони створили першу платформу ставок 1XBet у Брянську. Сергій Каршков раніше очолював Брянський відділ МВС Росії по боротьбі з кіберзлочинами. Роман Семьохін має спільний бізнес у розведенні кролів з дружиною колишнього мера Брянська, будівельним магнатом та членом партії «Єдина Росія» Миколою Патовим. Згодом, Роман Семьохін повністю переключився на будівельну галузь. За даними місцевих ЗМІ, він купив більшу частину комерційної нерухомості міста і став одним із найвпливовіших людей регіону. А трохи пізніше разом зі своїми колегами він був фігурантом кримінальної справи про діяльність 1XBet в Росії. На даний момент усі засновники нібито оголошені в міжнародний розшук.

Однак, це офіційна інформація. У реальному житті Семьохін і Каршков живуть на Кіпрі, не бояться жодних арештів і вільно гуляють Лімассолом без охорони. І вони там теж ведуть бізнес. І їхній бізнес не обмежується лише ставками. Як і в Брянську, вони скуповують землю на Кіпрі і займаються будівництвом житла. Зокрема, вони будують власний 22-поверховий офіс, в якому будуть розміщуватися розробники 1XBet.

Про це вони відверто говорили з російським виданням Forbes і навіть запросили репортера на будівництво. Вони також організовують Beon1x на Кіпрі, куди запрошують найкращих діджеїв світу. Це вважається необхідним «соціальним внеском» у розвиток Кіпру, і це допомагає засновникам 1XBet вільно працювати на острові та отримувати підтримку місцевої влади.

У Росії в засновників 1XBet також немає проблем. Бенефіціари компанії таємничим чином зникли з кримінальної справи. А у в'язниці опинилися лише номінальні власники. Це може бути пов'язано зі спонсорським контрактом, укладеним між 1XBet та російським ФК «Динамо». Букмекери заплатили за контракт понад 500 мільйонів рублів, хоча його ринкова вартість не перевищує 120 мільйонів. З огляду на те, що ФК «Динамо» належить російським силовикам через банк ВТБ, такий контракт є типовим хабарем, який вирішує проблеми власників 1XBet.

Про те, що власники 1XBet не мають жодних проблем у Росії та почуваються там у безпеці, свідчить ще один факт. Незважаючи на блокування сайтів 1XBet в Росії, інший груповий продукт, 1xStavka, продовжує працювати без перешкод з боку правоохоронних органів та державних регуляторів.

Семикохін і Каршков мають вигідну позицію. З одного боку, вони не заперечують, що 1XBet — це їхня справа. Вони навіть вихваляються цим. З іншого боку, вони заявляють, що не володіють жодним веб-сайтом 1XBet. Вони також порівнюють свою мережу з McDonald's, який роздає франшизи, а на місцях «власники» змінюють її і ведуть свою діяльність самостійно.

Насправді засновники 1XBet уважно стежать за діяльністю кожного ресурсу. Однак це не рятує від гучних скандалів. Найгучніший за останні роки був пов’язаний із призупиненням 1XBet у 2019 році у Великобританії після розслідування The Sunday Times.

Комісія з азартних ігор, британський регулятор, швидко відреагувала на публікацію The Sunday Times. В результаті, 1XBet втратила ліцензію у Великобританії. «Челсі», «Ліверпуль» і «Тоттенхем» отримали офіційні попередження про судове переслідування і багатомільйонні штрафи, якщо вони продовжуватимуть рекламувати російський букмекерський бренд. Цей випадок став першим значним втручанням регулятора у фінансування клубів з боку ігрової індустрії.

Виконавчий директор лондонської компанії White Bullet Solutions, яка працює з державними, юридичними та приватними клієнтами з питань крадіжки інтелектуальної власності, сказав, що 1XBet перебуває в полі зору правоохоронних органів багатьох країн.

1XBet також втратила ліцензію в Кенії, де її засудили за рекламу та залучення молодих людей до азартних ігор.

Букмекерська контора стикається з такою ж проблемою в Сполучених Штатах. Не маючи дозволу на роботу, 1XBet намагалася залучити американських гравців до свого ресурсу, пропонуючи реєстраційний бонус у розмірі понад 100 доларів. Блокування сайтів генерує багатокрокові інструкції для підключення до системи. Російська букмекерська контора роками працює в багатьох інших юрисдикціях за допомогою цієї схеми. А потім 1XBet помітили представники Американської асоціації кіно. Серед іншого, вони аналізують загрози піратства. Раніше повідомляли лише про піратські сайти, мобільні додатки, потокові сервіси та хостери. У 2019 році ввели новий розділ: «Рекламні мережі та рекламні об’єкти в Інтернеті». У ньому була лише одна назва — 1XBet (росія). Бренд звинувачують у масовій рекламі на піратських ресурсах і пропаганді піратства по всьому світу.

Баум був тісно пов'язаний з російським «бізнесменом» з 1990-х років, а тепер із депутатом Держдуми, заступником голови Держдуми та спеціальним представником Путіна — Олександром Бабаковим. Раніше він був відомий як учасник російської організованої злочинної групи «Лужніковська».

Зв'язок між Баумом і Бабаковим можна простежити через структури російсько-української групи VS Energy, де Баум працював топ-менеджером. До 2021 року її контролювали російські бізнесмени Олександр Бабаков, Євген Гінер і Михайло Воєводін.

VS Energy в Україні контролює декілька енергетичних компаній. Це Житомиробленерго, Закарпаттяобленерго, Кіровоградобленерго, Херсонобленерго, Рівнеобленерго, Чернівціобленерго, Хмельницькобленерго.

Але це не єдиний зв’язок Баума з Бабаковим. У 2006 році стався гучний скандал, пов’язаний з рейдерським захопленням готелю «Русь» у центрі Києва.

«У персоналу готелю вилучили мобільні телефони, людей закрили. Зловмисники зламали двері та комп’ютери. Справою керував Олег Болотов, генеральний директор мережі готелів „Прем'єр“, що належить Бабакову», — писали тоді журналісти. А головою наглядової ради Першого інвестиційного банку згадували Бориса Баума — мовляв, домовленість про купівлю готелю з ним уже була узгоджена.

Як виявилося, Баум був не лише банкіром, а й власником трьох офшорних компаній: Banita Limited, Himalita Limited та Maslav Limited. Готельний комплекс «Русь» зареєстрований на ці компанії. Офшорні компанії Баума також фігурують у кримінальній справі про незаконне виведення грошей, пов’язаних з VS Energy.

Ще один яскравий представник Лужникових — Михайло Спектор. До 2015 року він контролював практично всю діяльність російської групи в Україні і був президентом VS Energy. У ЗМІ його описують як відомого кризового менеджера. Він також був менеджером Бориса Баума.

Також Михайло Спектор займається гральним бізнесом. Представники ринку кажуть, що він був партнером проекту з Pari Match в Африці.

Як російський бізнес отримує ліцензії в Україні під час війни?

Борис Баум допоміг налагодити контакт між Семьохіним, Каршковим та Михайлом Спектором. Тепер останній відповідає за успіх 1XBet в Україні та просуває інтереси російських засновників проекту.

Спектор найняв Сергія Цибіна як номінального власника та керівника юридичної особи ТОВ «Ваша букмекерська компанія» для отримання ліцензії на 1XBet. У процесі ліцензування брав участь юрист Сергій Тарасюк.

У КРАІЛ Спектор мав підтримку Баума. А на початку року цього було б достатньо, щоб отримати ліцензії. Але документи на отримання однієї ліцензії були готові лише в лютому, а на другу — у березні 2022 року. Отже, війна підкоригувала плани.

Офіційно вийти на український ринок російському бренду стало набагато складніше. Для просування видачі ліцензії на 1XBet у КРАІЛ Борис Баум повідомив, що після отримання ліцензії вони зобов’язуються купувати військові внутрішні державні облігації на 500 мільйонів гривень. І це спрацювало. 30 березня регулятор видав ТОВ «Ваша букмекерська компанія» ліцензії на букмекерську діяльність та організацію азартних ігор онлайн.

Після бажання купити військові облігації хочеться вірити, що «український» 1XBet дійсно український і не має жодного відношення до росіян Семьохіна та Каршкова. Але є один момент.

Від 1XBet ще одна пропозиція полягала в тому, щоб дозволити приймати ставки від гравців-нерезидентів України та запровадити пільгове оподаткування такої діяльності. За витрачання грошей нерезидентів через українські компанії букмекерська контора готова сплачувати до бюджету 3% обороту і купувати облігації внутрішньої державної позики за 20% прибутку.

Здавалося б, інша ініціатива була спрямована на економічний розвиток країни під час війни. Однією з найпопулярніших у світі ліцензій на азартні ігри є ліцензія Кюрасао. Є два типи: головна ліцензія та субліцензія. Перша дозволяє самостійно видавати субліцензії третім особам. 1XBet вже багато років безуспішно намагається отримати ліцензію Master. Це значно обмежує можливості компанії побудови мережі партнерських брендів.

Як альтернативу, засновники 1XBet придумали іншу схему: вийти на нові легальні ринки та створити умови, схожі на ліцензію Master. Зараз така спроба відбувається в Україні. Працюючи з нерезидентами, 1XBet міг би розширити свою діяльність по всьому світу та відмивати кошти з операцій, які проводяться за межами України. Отримання цієї пропозиції від КРАІЛ свідчить про зв’язок української 1XBet із Семьохіним і Каршковим.

На відміну від аналітиків КРАІЛ, прокуратура Києва помітила зв’язок ТОВ «Ваша букмекерська компанія» з «міжнародними росіянами». За нашою інформацією, слідчі підозрюють ТОВ «Ваша букмекерська компанія» у шахрайстві та фінансуванні дій, спрямованих на зміну кордонів України. Кримінальне провадження за цим фактом було відкрито у квітні 2022 року.

Але цього замало. В ситуацію мають втрутитися Служба безпеки України та РНБО. Адже це ганьба для України. Російський бізнес отримує зелене світло в Україні просто під час найскладніших випробувань.