Марія Левитська запрошує

З 24 березня по 6 квітня 2023 року в приміщенні Президії Національної академії мистецтв України проходитиме виставка ескізів театрального костюма різних періодів творчості Марії Левитської (виставка працює з 11:00 до 17:00, субота та неділя — вихідний).

Марія Левитська запрошує

Творчість Марії Левитської — народної художниці України, академіка НАМ України широко відома не тільки в нашій державі, а й далеко за її межами. Понад 30 років Марія Левитська є головною художницею Національної опери України.
Театральний костюм є невід’ємною складовою процесу створення не тільки окремих сценічних образів, а й художнього образу вистави в цілому. А ескіз театрального костюма — один із перших кроків на цьому шляху. Протягом творчого життя Марія Левитська здійснила декілька тисяч ескізів, за якими створені костюми до вистав музичного і драматичного театрів.
Учасниця багатьох виставок, творчих акцій, мистецьких проєктів як в Україні, так і за кордоном, цього разу Марія Левитська презентує свій доробок у приміщенні Президії Національної академії мистецтв України, де відбудеться її персональна виставка ескізів театрального костюма різних періодів творчості. Художниця представить глядачам понад 100 ескізів театральних костюмів до вистав Національної опери України та інших театрів. За словами художниці, театральні костюми — це вміння говорити мовою драматургії, де кожний елемент вбрання є невід’ємною складовою частиною персонажа, тісно пов’язаний з його характеристикою, а також зі зміною настрою чи поведінки у виставі. Працюючи над ескізами до вистави, Марія Левитська прагне гармонійно поєднати історію костюма та стилю з музикою та сценічним рухом.

«Для того, щоб написати небо в театральних декораціях, його потрібно написати з природи. Так само як і квітучі гілки, воду, траву. Я дуже люблю постояти на природі, вслухаючись впродовж тривалого часу в тишу і вивчати, як змінюються колір, форма, освітлення дерев, квітів, неба. Всі мої поїздки світом теж пов'язані з творчістю. Коли я вперше працювала з італійським режисером над оперою „Турандот“, то спеціально поїхала до Китаю. Склала собі маршрут подорожі країною починаючи з Пекіна. Повернулася і зробила спектакль. Стверджують, що дуже красивий. А коли працювала з Анатолієм Солов’яненком над оперою „Дон Карлос“, то проїхала всю Іспанію… Потім були інші вистави і інші подорожі… Такі поїздки — моя віддушина» — розповідає мисткиня.

Інфо: Марія Сергіївна Левитська — головний художник Національної опери; Народний художник України; Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка; Член-кореспондент Національної Академії мистецтв України; Членкиня Національної спілки художників України, Національної спілки кінематографістів України, нагороджена орденом Княгині Ольги (II ст.) та найвищою державною нагородою Італійської Республіки, якою можуть бути відзначені іноземні громадяни — Орденом «Зірка Італії». Народилася в Києві, закінчила Національну академію образотворчого мистецтва і архітектури України — факультет живопису, відділення сценографії під керівництвом професора Данила Лідера. Як художник-постановник і художник по костюмах працювала на кіностудії ім. Олександра Довженка (серед багатьох інших — співпраця з Романом Балаяном («Поцілунок») та режисером Олегом Фіалком («Повернення Баттерфляй»).

З 1989 року — головний художник Національної опери України.

Марією Левитською створені сценографія та костюми до більш ніж 160 опер, балетів та драматичних вистав в Україні, Канаді, Словенії, Польщі, Японії. Вона є автором декорацій і костюмів до опер та балетів Національної опери України: «Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського, «Набукко», «Дон Карлос», «Бал-маскарад», «Макбет» Дж. Верді, «Флорія Тоска», «Манон Лєско», «Турандот», «Богема» Дж. Пуччіні, «Попелюшка» Дж. Россіні, «Любовний напій» Г. Доніцетті, «Джоконда» А. Понкієллі та багатьох інших.

Відкриття виставки відбудеться 23 березня о 17:00 в приміщенні Президії Національної академії мистецтв України (вул. Бульварно-Кудрявська, 20). Вхід по запрошенням.