Зброя України: яку військову техніку дає світ?

Понад 30 країн передали Україні величезну кількість військового обладнання, але важке озброєння надходило повільно, тому на деяких напрямках українські війська відступали.

Зброя України: яку військову техніку дає світ?

З точки зору витрат, найбільше зобов’язань з надання озброєння Україні взяли на себе США.

Велика Британія та Польща витратили другу та третю за величиною суми.

На сьогоднішній день США надали Україні 6,3 мільярда доларів на безпекову допомогу з моменту вступу президента Джо Байдена на посаду в січні 2021 року.

Велика Британія повідомила, що з початку війни надала 1,6 мільярда доларів (1,3 мільярда фунтів стерлінгів), а згодом очікується ще 1,2 мільярда доларів.

Президент Зеленський закликав виділити більше коштів і заявив, що щомісячні витрати на оборону для України становлять близько 5 мільярдів доларів.

Які ключові системи?

Військові експерти кажуть, що успіх на полі бою потребує великого асортименту зброї, а також навчання, запчастин та іншої підтримки.

«Жодна система зброї не є срібною кулею», — сказав генерал Марк Міллі, голова Об’єднаного комітету начальників штабів США.

Однак вважається, що кілька систем озброєння відіграли ключову роль у конфлікті.

Ракети великої дальності

Оскільки українські позиції на сході країни піддаються інтенсивному російському бомбардуванню, аналітики кажуть, що Україні вкрай потрібне значне постачання артилерії та боєприпасів, щоб утриматися на ключових позиціях.

Наразі вважається, що 10 реактивних систем залпового вогню великої дальності або доставлені в Україну, або знаходяться в дорозі зі США, Великобританії та Німеччини.

Україна наголошує, що потрібно набагато більше, щоб зупинити просування Росії.

Високомобільна артилерійська ракетна система M142 або Himars.

Важливо те, що радіус дії американської системи Himars, як і багатьох інших систем, залежить від боєприпасів. Західні донори не надали боєприпаси з найбільшою дальністю.

Боєприпаси, які зараз постачаються в Україну, забезпечують радіус дії системи близько 43,5 миль (70 км), що можна порівняти з російською системою «Смерч».

Проте Himars набагато точніший за аналогічні російські системи.

Гаубиці

Австралія, Канада та США також відправили в Україну понад 100 гаубиць М777 і 300 тис. снарядів калібру 155 мм.

Дальність стрільби M777 подібна до російської гаубиці Гіацинт-Б і набагато більша, ніж у російської причіпної гаубиці Д-30.

Українська артилерія використовує 152-мм снаряди, але оскільки запаси закінчуються, Україна переходить на 155-міліметрові боєприпаси НАТО.

Переорієнтувати постачання боєприпасів Україні складно, а ЗСУ вже відчувають серйозну їх нестачу.

Світ відносно повільно реагував на запит України про важке озброєння.

На ранніх етапах війни були побоювання щодо провокації Росії. Політики також серйозно недооцінили рівень українського опору. Згодом це ставлення змінилося, хоча все ще залишаються сумніви щодо рішучості Заходу продовжувати постачати Україні зброю.

Спочатку акцент був на забезпеченні України звичною зброєю. Це були танки радянських часів, системи ППО та боєприпаси. США та інші союзники допомагали шукати в Європі подібну зброю, але ці запаси також вичерпуються.

Тож зараз відбувається перехід до надсилання більш сучасної західної зброї з надією на довгострокову перспективу. Але це принесло ще більше проблем. Сучасні системи озброєння часто є складнішими і вимагають навчання не лише керування ними, а й догляду та ремонту.

Західна зброя також розроблена для західного способу ведення війни, який більше зосереджується на точності, ніж на кількості та масовості. Для України, яка бореться за своє життя проти переважаючої сили противника, кількість все ще має значення. Україна досі вважає, що їй не вистачає зброї.

На самому початку війни Україна звернулася з проханням отримати більше винищувачів, але досі жодного не отримала.

Протитанкова зброя

В Україну поставлено щонайменше 5 тисяч одиниць зброї NLAW, призначеної для знищення танків одним пострілом.

Вважається, що ця зброя була особливо важливою для зупинки просування російських військ на Київ упродовж перших годин і днів після вторгнення.

За словами Джастіна Бронка з Королівського інституту об’єднаних сил, «Nlaw був абсолютно вирішальним для поразки російських наземних ударів на ранніх етапах війни».

Танки

Україна отримала понад 230 танків розробки країн Варшавського договору від Польщі та Чехії.

Збройні сили України десятиліттями використовують Т-72 і мають можливості технічного обслуговування та запасних частин, а також навчений екіпаж.

Українська армія отримала також танки Challenger 2 з Великобританії.

Дрони

Безпілотники наразі активно використовуються в бойових діях, в основному для спостереження, розвідки та знищення цілей.

Впродовж останніх місяців Туреччина продала Україні ударні дрони Bayraktar TB2, а турецький виробник системи пожертвував дрони на підтримку України.

Аналітики кажуть, що Bayraktar TB2 були надзвичайно ефективними. Вони підлітали на висоті понад 7600 м, потім знижувалися, щоб атакувати російські цілі бомбами з лазерним наведенням.

Вважається, що вони нищили гелікоптери, військово-морські кораблі та ракетні системи. Вони також використовувалися для визначення точного розташування російських позицій для нанесення високоточних артилерійських ударів.

Протиповітряна оборона

Україна успішно відбивала російські атаки в повітрі з початку конфлікту, але неодноразово закликала до постачання ефективних систем протиповітряної оборони.

Зокрема, Україна отримала від Словаччини системи ППО С-300, а найближчими днями Вашингтон оголосить про відправку в Україну сучасної зенітно-ракетної системи NASAMS.