Переможець на посаду керівника САП: що відомо про Олександра Клименка?

Конкурсна комісія з обрання керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури затвердила результати конкурсу: САП очолить Олександр Клименко.

Переможець на посаду керівника САП: що відомо про Олександра Клименка?

Небажання затверджувати кандидатуру Клименка пояснюється просто: за даними ЗМІ, кандидатом Банкової був саме суперник Клименка Синюк, але «витягнути» його у переможці не вдалося.

Правник зі Слобожанщини

Олександр Клименко народився на Харківщині у вересні 1986 року. Вищу освіту здобув у Харкові — в Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого, отримав диплом юриста.

Кар’єра Олександра Клименка

На першу роботу Клименко влаштувався у березні 2010 року: у Києві, в органах внутрішніх справ. Спершу працював слідчим. Після реформи поліції у 2015-у його підвищили до старшого слідчого.

Спеціалізацією Клименка були справи щодо розкрадання майна. Під час розслідування справи щодо розкрадання коштів на «Укрзалізниці» Клименко по конфліктував із власним начальником. ЗМІ з’ясували, що чиновники укладають фіктивні договори і в такий спосіб виводять кошти з підприємства. Клименко написав листа, щоб такі виплати зупинити, але його керівник вимагав відкликати цей лист. Коли ж Клименко відмовився, керівник сказав йому залишити управління.

Через тиждень Клименка все-таки покликали на роботу, оголосили догану і забрали всі справи, які він розслідував, окрім проваджень про нещасні випадки.

Настав час для пошуку нової роботи — і у березні 2016-го Клименко подався на конкурс до Національного антикорупційного бюро. Пройшов конкурс і став детективом. У НАБУ після року роботи Клименко отримав підвищення: до старшого детектива, а ще трохи згодом, у листопаді 2017-го, став керівником відділу.

Справи детектива Клименка

За час роботи у Бюро Клименко, зокрема, брав участь у розслідуванні таких резонансних справ:

  • екснардепа-втікача Олександра Онищенка,
  • колишнього керівника Державної фіскальної служби Романа Насірова,
  • заступника глави Офісу президента Олега Татарова.
  • Зокрема, слідство вважає, що Татаров, у минулому керівник юридичного департаменту державної компанії «Укрбуд», може бути причетним до надання неправомірної вигоди за видання недостовірного письмового висновку судового експерта у справі щодо заволодіння 81 млн грн Національної гвардії України.

Нагадаємо, ексдепутата та бенефіціара ТОВ «Укрбуд Девелопмент» Максима Микитася та ще сімох осіб підозрювали у корупційній схемі з будівництвом квартир для Національної гвардії.

За даними слідства, у 2000-х роках Головне управління внутрішніх військ МВС (нині — ГУ Нацгвардії) та забудовник уклали угоду, за якою на території колишньої військової частини мали звести житловий комплекс із паркінгами. За земельну ділянку Нацгвардії мали дати 50 квартир і 30 паркомісць на Печерську.

У 2016−2017 роках сторони уклали додаткові угоди, за якими Нацгвардія відмовляється від квартир на Печерську, а отримує 65 квартир у будинку біля станції метро «Червоний хутір» (східна околиця столиці). Отримати квартири Нацгвардія мала за суму, на 81,6 млн грн меншу за стартову.

За версією слідства, ексдепутат Микитась у змові з працівником «Укрбуду» домовився з посадовцем криміналістичного центру МВС Костянтином Дубоносом про липові результати експертизи. Така «оцінка» мала показати, що різниця в ринковій вартості між ЖК на Печерську та новобудовою на околиці Києва була 7 млн грн замість 81 млн. В обмін Дубонос отримав паркомісця за 250 тис. грн.

Крім того, Клименко очолював групи прокурорів у справі ексзаступника секретаря РНБО Олега Гладковського.

Амбіції

Клименко сам зізнавався, що поштовхом до участі у конкурсі на главу САП стало його бажання подальшого просування по кар'єрних сходах, у НАБУ ж такої можливості найближчим часом не було. У 2020-у він взяв участь у конкурсі на підвищення в НАБУ, проте програв його: посів друге місце. Інших вакансій на керівні місця в НАБУ не було.