Експерт прокоментував розміщення 200 тисяч військових з ЄС на лінії розмежування з рф

Можливо доведеться говорити про меншу цифру військовослужбовців, а також про залучення третіх країн за межами ЄС до стабілізації операції. Тоді ми наберемо 200 тисяч військових.

Можливо доведеться говорити про меншу цифру військовослужбовців
Можливо доведеться говорити про меншу цифру військовослужбовців

Про це в коментарі i-ua.tv заявив політолог Віталій Кулик.

«Європейці не було готові платити за свою оборону. Вона надто покладалися на США та на 5 статтю договору про НАТО, що гарантував їм парасольку безпеки. В тому числі і ядерну у випадку агресії на території ЄС. До останнього часу європейці не думали про ведення континентальної війни та про агресію, яка може бути проти країн ЄС. Зараз ситуація змінилася і потребує перегляду оборонної політики для ЄС. Однак вони стикається з супротивом частини європейського істеблішменту. Адже треба підвищувати податки. Ця історія закінчилася. Однак європейці не надто поспішають та намагаються знайти проміжні варіанти, щоб не надто витрачати на власну оборону. З іншого боку Європа не має власних можливостей для швидкої мілітаризації. Адже вони 30 років знищували свої збройні сили та знижували застосування сили. Тому важко говорити, що можна провести швидку мобілізацію. А також потрібно переглянути логістичні питання», — каже політолог.

За його словами, потужності країн ЄС не настільки великі. Адже за цей час європейці перепрофілювали товари подвійного призначення чи військової техніки на цивільні потреби.

«Повернути все це назад достатньо складно. Саме тому у Європи є проблема з єдиною безпековою політикою та із застосуванням єдиної військової сили. Також у Європи є проблема зі створенням власної армії. Європа навіть не може об’єднати сухопутні війська. Саме тому має збільшуватися військова спроможність ЄС. Адже Європа більше не може не готуватися до війн на континенті та продовжувати жити в умовах мирного часу» — підкреслює експерт.

На його думку, Україна має забезпечити охорону по всій ділянці східного та північного кордону з рф та Білорусією.

" Для цього потрібно до 200 тисяч військових службовців. Навряд чи така цифра зараз у ЄС є. Можливо доведеться говорити про меншу цифру військовослужбовців, а також про залучення третіх країн за межами ЄС до стабілізації операції. Тоді ми наберемо 200 тисяч військових. Однак це ми говоримо про модель замороження війни. Якщо ми говоримо, що шукаємо іншу модель, то відповідно і цифри мають бути інші. Тобто, що вони будуть робити на лінії розділення? Лише стримувати росію своєю присутністю чи вести якісь операції? За яких умов вони можуть застосувати силу до агресора? А також чи будуть вони здійснювати функції миротворців. Тобто, якщо це функції миротворців, то вони мають бути нейтральними до сторін конфлікту. А це виклики та небезпека для України. Адже неправильне спостереження ОБСЕ призвело до того, що воно збанкрутіла, яка організація. Тож у мене багато запитань стосовно іноземних військ на території України", — каже В. Кулик.

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський у Давосі на зустрічі з представниками Міжнародної медіаради 21 січня заявив — Якщо у рамках гарантій безпеки в Україну буде введено миротворчий контингент, то він повинен налічувати щонайменше 200 тисяч військових.