Що означає рішення про створення трибуналу щодо агресії рф — відповів Голомша
Трибунал буде мати на меті притягнути президента рф володимира путіна та його найближче оточення до відповідальності за агресію проти України (тобто за сам факт початку війни, а не тільки за окремі воєнні злочини).

Про це заявив заслужений юрист України Микола Голомша.
«Що означає рішення про створення трибуналу? Те, що 40 країн (а це дуже багато — майже весь Захід і його союзники) об’єдналися довкола ідеї міжнародного трибуналу щодо агресії росії, — історичний крок. Трибунал буде мати на меті притягнути путіна та його найближче оточення до відповідальності за агресію проти України (тобто за сам факт початку війни, а не тільки за окремі воєнні злочини). Це дуже важливо, бо злочин агресії — „материнський злочин“, який призвів до всіх інших», — каже М. Голомша.
За його словами, Гаазький кримінальний суд (МКС) вже видав ордер на арешт путіна за викрадення дітей, але він не має повноважень судити за агресію без спеціального трибуналу.
Як це вплине на світ у цілому:
Міжнародне право зміцниться. Вперше з часів Нюрнберга з’являється спроба покарати главу ядерної держави за агресію.
Легітимність путіна обвалиться остаточно. Навіть ті країни, які зараз зберігають нейтралітет, будуть змушені визначатись.
росія стане токсичною надовго. Навіть якщо Путін піде, трибунал продовжить дію проти його режиму й оточення.
Як це вплине на президента США Дональда Трампа і його оточення:
Якщо Трамп чи його союзники будуть сприйматися як люди, які допомагали чи «відбілювали» путіна, це буде політична токсичність для них.
Демократи і антипутінська частина Республіканців зможуть використовувати трибунал як аргумент проти Трампа у виборчій кампанії впродовж 2024−2025 років.
Якщо Трамп спробує відкрито підтримати ідеї «територіальних поступок» Україні (як він іноді натякав) — це може бути представлене як співучасть у «легалізації агресії».
Як це вплине на союзників росії:
Іран, Північна Корея, Білорусь ще сильніше ізолюються. Легальне підґрунтя для санкцій буде значно потужніше.
Угорщина, Сербія, деякі африканські й латиноамериканські країни опиняться під великим дипломатичним тиском. Їм стане важче балансувати між Заходом і рф.
Як це вплине на Китай:
КНР не любить прецеденти, які можуть бути використані проти нього (особливо через Тайвань чи права людини).
Пекін буде обережно дистанціюватися від путіна ще більше.
Китай може зробити акцент на нейтралітет і миротворчі ролі, щоб не бути співучасником очевидного агресора.
«Тобто трибунал — це дуже потужний геополітичний важіль. Він не просто карає путіна особисто. Він ставить агресію рф поза законом в очах світу, змушує союзників вибирати сторону, а також довго буде переслідувати тих, хто допомагає агресору. Для України це — одна з найважливіших перемог у боротьбі за справедливість і тривалий мир», — резюмує М. Голомша.
Нагадаємо, що широка коаліція країн підтримала створення спеціального трибуналу щодо злочинів Росії проти України. Таке рішення було затверджено у Львові 9 травня. Підписали його представники майже 40 європейських та неєвропейських країн, а також делегати інституцій ЄС та Ради Європи.